reklam
reklam

Moz Nedir? Moz Rank ve Moz Spam Score

Moz Nedir? Moz Rank ve Moz Spam Score

Moz veya eski adıyla SEOmoz, 2004 yılında Seattle’da kurulan bir dijital ajanstır. Moz, web kullanıcılarına sunduğu Premium ve güçlü SEO araçları servisleriyle tanınmaktadır.

Moz Rank

Moz Rank, link popülaritesi skorudur. Moz Rank’de önemli olan bir web sitesinin kaliteli link çıkışları edinebilmiş olmasıdır. Edindiği linklerin kalitesi ve sayısı daha yüksek olan web sitesi daha yüksek Moz Rank skoruna sahip olur. Moz Rank algoritmasında değerler 0 ile 10 arasında bir rakamla ifade edilir. 3 ile 4 arasına kadar Moz Rank değerini yükseltmek oldukça basitken, 8’den 9’a değerinizi yükseltmek oldukça zordur. Normal ve kısmen kaliteli sayılabilecek link ağına sahip birçok sitenin bu algoritmaya göre Moz Rank değeri 3 civarındadır.

Moz Rank Nasıl Arttırılır?

Alogoritmadan sizin de anlayabileceğiniz üzere Moz Rank’in daha yüksek olabilmesi için popülaritesi yüksek site ve sayfalardan link çıkışı elde etmek gerekir. Derecelendirmenizin çok daha yüksek olması için dengeli şekilde hem kaliteli linkler edinmeniz hem de çok sayıda link elde etmeniz gerekir. Moz Rank değerinizi öğrenmek için yine Moz tarafından geliştirilen, Open Site Explorer isimli aracı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Moz Spam Score

Spam Score, Moz’un araçlarının analizi sonucunda bir web sitesine verdiği 0-17 arasında değerdir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak linkleriniz ve çalışmalarınızın ne kadarının kusurlu olduğu ve hangilerinin ceza alma riskini arttırdığınızı birkaç istatistikle kolayca anlayabilirsiniz.  Moz Spam Score oldukça basit bir mantığa sahiptir;

  • Düşük Moz Rank değerine sahip siteler
  • Düşük link potansiyeline sahip siteler
  • Sosyal medya veya iletişim bilgilerine sahip olmayan siteler
  • Sosyal profillerdeki takip dengesi (çok yüksek veya düşük)
  • Düşük kaliteli içerikler
  • Çok fazla link alışı

Gibi etmenlere sahip web sitelerinden aldığınız linker Spam Score’unuzu etkiler. Böylece hem web sitenizin anlık Spam durumunu takip edebilir hem de çalışma yaptığınız hangi sitelerin sitenize daha çok zarar verdiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Moz Spam Score’unuzu öğrenmek için Open Site Explorer’ı kullanabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al