Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Moz veya eski adıyla SEOmoz, 2004 yılında Seattle’da kurulan bir dijital ajanstır. Moz, web kullanıcılarına sunduğu Premium ve güçlü SEO araçları servisleriyle tanınmaktadır.

Moz Rank

Moz Rank, link popülaritesi skorudur. Moz Rank’de önemli olan bir web sitesinin kaliteli link çıkışları edinebilmiş olmasıdır. Edindiği linklerin kalitesi ve sayısı daha yüksek olan web sitesi daha yüksek Moz Rank skoruna sahip olur. Moz Rank algoritmasında değerler 0 ile 10 arasında bir rakamla ifade edilir. 3 ile 4 arasına kadar Moz Rank değerini yükseltmek oldukça basitken, 8’den 9’a değerinizi yükseltmek oldukça zordur. Normal ve kısmen kaliteli sayılabilecek link ağına sahip birçok sitenin bu algoritmaya göre Moz Rank değeri 3 civarındadır.

Moz Rank Nasıl Arttırılır?

Alogoritmadan sizin de anlayabileceğiniz üzere Moz Rank’in daha yüksek olabilmesi için popülaritesi yüksek site ve sayfalardan link çıkışı elde etmek gerekir. Derecelendirmenizin çok daha yüksek olması için dengeli şekilde hem kaliteli linkler edinmeniz hem de çok sayıda link elde etmeniz gerekir. Moz Rank değerinizi öğrenmek için yine Moz tarafından geliştirilen, Open Site Explorer isimli aracı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Moz

Moz Spam Score

Spam Score, Moz’un araçlarının analizi sonucunda bir web sitesine verdiği 0-17 arasında değerdir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak linkleriniz ve çalışmalarınızın ne kadarının kusurlu olduğu ve hangilerinin ceza alma riskini arttırdığınızı birkaç istatistikle kolayca anlayabilirsiniz.  Moz Spam Score oldukça basit bir mantığa sahiptir;

  • Düşük Moz Rank değerine sahip siteler
  • Düşük link potansiyeline sahip siteler
  • Sosyal medya veya iletişim bilgilerine sahip olmayan siteler
  • Sosyal profillerdeki takip dengesi (çok yüksek veya düşük)
  • Düşük kaliteli içerikler
  • Çok fazla link alışı

Gibi etmenlere sahip web sitelerinden aldığınız linker Spam Score’unuzu etkiler. Böylece hem web sitenizin anlık Spam durumunu takip edebilir hem de çalışma yaptığınız hangi sitelerin sitenize daha çok zarar verdiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Moz Spam Score’unuzu öğrenmek için Open Site Explorer’ı kullanabilirsiniz.

ReklamKap avatar
ReklamKap
Sitenin link çıkışı değerlendirmelerde etkili oluyor mu?

UZMANIN CEVABIEvet etkili oluyor. Bu nedenle sitenizin kalitesinden çok aşağıda internet sitelerine link çıkışı sunmak, başta MOZ aracı olmak üzere birçok araçta değerlerinizi geri tepebilir. Mesela; WMAracı'nın doğrudan xxxx.com bir bloga çıkış vermesi doğal yollarla pek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda kalitesiz internet sitelerinin aldığı linkler satın alınan / spam linkler olarak yorumlanabiliyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.