Giriş Yap / Kayıt Ol

MX Kaydı (Mail Exchanger), e-posta adresine gelen elektronik postaları alıcının e-posta hesabının yer aldığı sunucuya yönlendirme görevinin üstlenen, alan adıyla ilişkilendirilmiş bir DNS kaydı türüdür. Bu tip DNS kayıtları Hosting kullanıcıları için Hosting firması tarafından kontrol edilirken, sunucu sahibi Webmasterlar bizzat kendileri de MX kayıtlarını yapılandırabilirler.

MX Kaydı sayesinde, sunucumuzda barındırılan mail adreslerine başarıyla mailler gönderilebilir. MX kayıtları tek bir tane olmak zorunda değildir, pekala birden fazla sayıda da MX kaydı girilerek MX kayıtları yapılandırılabilir. Birden fazlada MX kaydının belirlenmesi durumunda sitenizin mail hesaplarından birine bir e-posta gönderildiğinde önce o alan adına ait ilk MX kaydına bakılır, eğer ilk MX kaydında kullanıcının hesabı saptanamıyorsa diğer MX kayıtları gözden geçirilir ve ilgili MX kaydı aracılığıyla e-posta doğru adrese iletilir.

Birden fazla sayıda MX kaydına sahip olmak, sunucunun erişiminde sıkıntı meydana gelmesi durumunda yüklenme dengesini sağlayarak e-postanın kayıpsız olarak iletilmesine yardımcı olur. Çok sayıda MX kaydınızın bulunması durumundaysa ayrıca MX kayıtlarına öncelik tanımlaması yapmanız gerekir. Böylece ilk olarak hangi MX kayıtlarının kullanılacağı belirlenebilmektedir.

MX Kaydı

MX Kaydı Ne İşe Yarar?

Mail sunucuları, internet üzerinden e-posta gönderir ve alırlar. MX yani Mail Exchanger adı verilen bu kayıtlar ise mailin geldiğini doğrular ve sizin alan adınızdaki ilişkili mail hesabına e-postanın aktarılmasına yardımcı olur. Varsayılan olarak birçok sistem MX kayıtlarını (MX Records) otomatik olarak yapılandırır ve webmasterların tekrardan bu kayıtları düzenlenmesine gerek kalmaz. MX kayıtları, içerisinde birden çok internet sitesinin barındırılması ve özel şartların meydana gelmesi durumunda çok nadiren güncellenen kayıtlardır.

Normal şartlarda, alan adınızla ilişkilendirilmiş birden fazla MX kaydı bulunur. Bu MX kayıtları sayesinde servisinizin kullanılamaz olması durumunda diğer MX kaydı yardımıyla e-posta, hesaba ulaştırılmaya çalışılır. Her bir MX kaydı öncelik sırası ve numaraya sahiptir. E-posta geldiğinde ilk olarak öncelik sırası en önde olan kayda ulaşılmaya çalışılır. Daha sonra sırayla öncelik sırası düşük olan diğer kayıtlara erişilir. 

Örneğin; MX0 kaydı “mail.ornekalandi.com” adresi ile ilişkilendirilmiş olsun. O halde ilk olarak denenecek MX kaydı MX0 olacaktır. Alan adımızla ilişkilendirilmiş MX10, MX20 ve MX30 gibi daha başka MX kayıtlarımız da varsa bu MX kayıtları önceliği düşük olan ve daha sonradan denenecek olan MX kayıtları olacaktır.

MX kayıtları ve MX kaydı önceliği sistemi sayesinde varsayılan mail sunucusunun offline olduğu durumlarda diğer MX kayıtları yardımıyla e-postalar kaybedilmeden doğru adresine ulaştırılabilir. Böylece sunucunun ulaşılamaz olduğu durumlarda kullanıcılar e-posta kaybı yaşamamış olurlar.

MX Kaydı Nasıl Yapılır?

MX kayıtlarını alan adınızın panelinden ve hostinginizin yöntemin panelinden yapılandırabilirsiniz. Çoğu zaman standart kullanıcılar ve Webmasterların ekstradan MX kaydı yapmasına gerek yoktur. MX kayıtlarının oluşturulması ve konfigürasyonunun sağlanması da genellikle profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Yine de MX kaydınızı yanlışlıkla düzenlemiş olma ihtimalinizi düşünecek olursak aşağıdan örnek MX yapısını görebilirsiniz;

A kaydı

mx1.wmaraci.com  192.168.1.1 (Yerel IP)

mx2.wmaraci.com  192.168.1.2 (Yerel IP)

MX Kaydı

10  mx1.wmaraci.com

20  mx2.wmaraci.com

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.