Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Nikotin, insanların çoğunlukla tütün ürünlerinden temin ettikleri, bağımlılık yaratan bir keyif verici maddedir. Sigara bağımlılığı aynı zamanda nikotin maddesine olan bağımlılığı da belirtmektedir. Elbette nikotin günümüzde yalnızca sigara, puro ya da nargileler gibi eski yöntemlerle temin edilmiyor. Aynı zamanda diğer bir yandan teknolojinin gelişmesi sayesinde elektronik sigaralar da gündemde kendi yerlerini buldular.

Nikotinin insanda bağımlılık yaratıyor olmasının başlıca sebebi, kendisinin vücuda girmesiyle birlikte salgılanmasını sağladığı hormonlardır. Tıpkı çok daha ağır uyuşturucu ve uyarıcı maddeler gibi sigara içen ve nikotini vücuduna alan birisi de mutluluk ve duygusallık hormonları olan endorfin ve dopamin hormonlarını salgılar. Aslında bağımlılık durumunu yaratan asıl şey de bu hormonları salgılıyor olmaktır. Normal şartlarda bir tetikleyiciye ihtiyaç duyan bu hormonlar nikotin ile tetiklenmeye başladıklarında kişi bu duygudan vazgeçmek istemez ve bir bağımlı haline gelir.

Diğer bir yandan her ne kadar nikotinin kendisi vücut dengesine müdahale ettiği için zararlı olsa da onu alırken kullandığımız yollar maalesef vücutlarımıza asıl zararı vermektedir. Sigara içerisinde birbirinden zararlı pek çok maddeyi ve özellikle de katranı duman yoluyla vücudumuza aldığımızda ciğerlerimize büyük darbeler vururuz. Dolayısıyla nikotin bağımlılığını kesmenin öncelikli yollarından birisi sigarayı bırakmaktır. Nikotini vücudumuza bir ritüel gerektirmeyen yollarla aldığımızda, hem vücudumuzun bağımlı olduğu maddeyi vücudumuza vermeyi sürdürürüz, hem de sigaradan görülen zararı engelleyebiliriz. Her şeyi bir anda bırakmıyor oluşumuz da bu konuda önemli bir kolaylık sağlamaktadır.

Birazdan bu yolda yardımcı materyaller olan nikotin bantları ve sakızları üzerine konuşacağız ama yeni bir üründen de bahsetmemek olmaz. Nikotini vücudumuza sigarasız vererek sigaradan uzaklaşmamızı sağlayan bir diğer yol da elektronik sigaralar. Bunları tavsiye etmemekteyiz, elbette bırakmanızın tek yoluysa deneyebilirsiniz fakat bu ürünlerin de vücudunuza zarar verdiğini unutmayın. Psikolojik zararı oldukça basit, ürün sigarayı bıraktırsa da ritüeli sürdürüyor. Dolayısıyla üründen uzak kaldığınızda sigara arayışına girmeniz oldukça muhtemel. Fiziksel olarak da tükettiğimiz maddenin şekerden oluşan yapısı sorun yaratmakta. İçlerinde kullanılan likitler çoğunlukla şekerden oluşuyor, bunu düzenli olarak tükettiğimizdeyse böbrek rahatsızlıkları ve dişlerde etkileri gözlemleniyor. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, öncelikle diğer yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Yine de ne olursa olsun sigarayı hayatınızdan çıkarmanız ve bir bağımlılığınızı sonlandırmanız oldukça mühim.

Nikotin

Nikotin Bandı

Nikotin bandı, içerisinde nikotin maddesi bulunduran vücut bantlarının sigarayı bırakma amaçlı kullanılmasını sağlayan gereçlerdir. Nikotin bandı içerisindeki maddeyi vücuda saatler içerisinde enjekte eder ve içerisindeki madde bittiğinde çoğu kısmında yapışkanlık özelliğini kaybeder. İçerisindeki nikotin miktarı değişiyor olsa da bantların kullanım şekilleri çoğunlukla benzerlik gösterir.  Bant kullanılırken bir yandan tedaviye destek olarak sakız kullanımı da önerilmekte olmasına rağmen bununla ilgili öneriyi doktorunuz ve eczacınızdan almanızı tavsiye ederiz. Nikotin bantları eczaneler yoğunluklu olmak üzere satışı serbest ürünler olduğundan dolayı internet siteleri ve mağazalardan da alışveriş yapabilirsiniz.

Nikotin Sakızı

Nikotin sakızı da sigarayı bırakma yöntemleri arasında etkili yöntemlerden birisi olarak görünmektedir. İçerisinde yoğun miktarda nikotin barındırır ve tüketimde bu nikotini vücuda bırakır. Vücut bu sayede nikotine olan ihtiyacını giderirken sigaradan uzak kalmayı başarmış olur. Nikotin sakızları kullanım olarak diğer sakızlardan farklılık göstermektedir. Ürünler çiğnerken açığa çıkan nikotinin yutkunurken gitmesi gereken yere gitmediği için, çiğnedikten hemen sonra iç yanaklara yapıştırılması yöntemiyle kullanılır. Yani nikotin sakızı tüketen birisi biraz çiğneyip yanağına yapıştırır, kuruduktan sonra biraz daha çiğneyip aynı işlemi tekrarlayarak devam eder. Nikotin sakızları özellikle diğer sigarayı bırakma metotları için bir yan ürün olmaları sebebiyle öne çıkarlar. Sigarayı bırakırken hap ve ilaç desteği alan birisi de, bant kullanan birisi de bu sakızlarla tedavisine bir destek sağlayabilir. Sakız ürünlerine de bant ürünlerinde olduğu gibi eczanelerden, mağazalardan ya da internet sitelerinden ulaşarak alışveriş yapabilirsiniz. Yine de kullanmadan önce eczacınıza ve doktorunuza danışmanızı özellikle tavsiye ederiz.

Nikotin bağımlılığı da sigara bağımlılığı da aşılması gereken ve oldukça ciddi sorunlardır. Dolayısıyla herhangi bir yol ile bu bağımlılıklarınızı aşmanızı tavsiye ederiz. Bu bağımlılıkları bir kenara bıraktığınızda, ciddi ölçüde psikolojik, fiziksel ve maddi faydalar da göreceksiniz. Diğer bir yandan çevrenizi kötü etkiliyor olmak, sevdiklerinize kendi bağımlılığınızdan dolayı zarar veriyor olmak gibi durumlardan da sigarayı ve nikotini bırakarak, bu bağımlılığa bir son vererek başarabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.