Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Öğretim görevlisi, akademi içerisinde görev alan, lisans, yüksek lisans, doktora ve ön lisans öğrencilerine dersler veren eğitim sorumlularına verilen isimdir. Öğretim görevlileri, akademide öğrencilerle temas halinde olurlar. Üniversitedeki görevlerine, kadro açılmasıyla dâhil olan bu sorumluların çoğunlukla mesleki altyapı ve tecrübeleri nedeniyle tercih edildiklerini görürüz. Akademi, öğrencilerinin eğitiminde bu kişilerin tecrübelerinden faydalanmayı hedefler.

Her ne kadar birçok öğretim görevlisinin de tıpkı akademik kadroda yer alan diğer üyeler gibi ‘Doktor’ sıfatları bulunsa da, akademide yükseldikleri bir sorumluluk üstlenmediklerini belirtmekte fayda var. Bunlar çoğunlukla kendilerini geliştirdikleri kariyerlerinde doktora yapmanın da öneminde dolayı kazandıkları sıfatlar olmakta.

Öğretim görevlilerinin genel amacı uzmanı oldukları alanlarda hedeflenilen ders saatine ulaşmalarıdır. Bununla birlikte Yükseköğretim Kurulu tarafından akademik araştırmalarla görevlendirilmeleri nadiren de olsa gözlenebilir.

Bu iş kolunun kadroları geçici ya da sürekli olarak alım yapabilmektedir. Özellikle vakıf üniversitelerinde uzman ve tanınır öğretim üyelerinin, üniversitelerin reklam kampanyalarında o kurumlarda ders veriyor olarak gösterilmesini de sık sık gördüğümüzü söyleyebiliriz. Bununla birlikte devlet üniversitelerinde de sözleşmeli öğretim görevlilerinin yer aldığı bilinmekte.

Elbette bu öğretim elemanlarının da tek şartı mesleki uzman olmak değil.

Öğretim görevlisi

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Alanında kendisini kanıtlamış uzmanların öğretim görevlisi olabildiklerinden bahsetmiştik. Tabii ki bu durum adam kayırma ve yozlaşmayı da peşinde getirebileceğinden dolayı bu elemanların da işe başlayabilmeleri için kanunlarla şartlandırmalar yapılmıştır. Şartlar aşağıdaki gibidir.

  • ALES sınavından başvurulacak alan, bölüm ve uzmanlığın baraj puanını geçmek.
  • Lisans derecesiyle mezun olmak (Daha üst dereceler sorun teşkil etmez)
  • Alanında uzman ve tecrübeli olmak, bu noktada işlevsel referanslar sunabilmek.

Not: Üniversiteler öğretim görevlisi kontenjanı açtıklarında CV (Özgeçmiş) talep ederler. Görevin doğası gereği bu CV oldukça önemlidir ve dolu olmasına yetkililer dikkat edecektir.

Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

Basitçe öğretim görevlisi, öğrencilerin müfredatlarında bulunan çeşitli derslerin öğretilmesinden ve eğitimden sorumlu kişilerdir. Yani uzman oldukları çeşitli alanda, müfredata uygun bir şekilde dersler vererek üniversite ve meslek yüksekokulu bünyesinde çalışmalarını sürdürürler. Ancak burada “ne iş yapar?” sorusunun, “hangi işi görür?” olarak düşünülmesinde de fayda olduğunu söylemeliyiz. Üniversite özellikle ön lisans ve lisans öğrencilerinin büyük bir kısmı akademik kariyer yapmaktan ziyade diploma alıp profesyonel alana yönelme noktasında görülmelidir. Dolayısıyla aldıkları akademik eğitimin yanı sıra, uzman profesyonellerin tecrübeleriyle yetiştirilmeleri onlara geleceklerinde bir hayli büyük katkılar sağlayacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.