Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Ön Lisans, lisans eğitiminin ilk kademesini kapsayan ve 4 yarıyıldan oluşan yüksekokul eğitim türüdür. Ön Lisans aşamasının genel amacı öğrencileri kalifiye bir şekilde meslek hayatına hazırlamaktır. Bu yönüyle ön lisans ve lisans eğitimlerinin birbirlerinden ayrıldıklarını belirtebiliriz. Zira lisans eğitimi 8 yarıyıl sürmekte ve öğrencilerle ilişkisini bilime yönelik kurmaktadır.

Ön lisans eğitimleri halk arasında iki yıllık üniversite olarak da anılmaktadır. Dört yıllık üniversitelerin lisans, iki yıllık üniversitelerinse ön lisans eğitimi olduklarını söyleyebiliriz. Eğitimlerin ayrıldığı bir diğer nokta da verildikleri binalar ve kurumlardır diyebiliriz. Ön lisans eğitimleri meslek yüksek okulu ve yüksekokul binalarında tamamlanır. Bununla birlikte lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde fakülte ve enstitü binaları görev alırlar. Bu noktada fakülteleri dekan isimli yöneticiler yönetirken, yüksekokullar orta öğretimden hatırlayabileceğimiz müdürler tarafınca yönetilir.

Ön Lisans

Ön Lisans Avantajları Nelerdir?

Ön lisansların sağladıkları belirli avantajlar olduğunu da unutmamak lazım. Lisansla aralarında hayata iki yıl daha erken atılabilmek gibi bir fark barındırırlar. Dolayısıyla bir üniversite mezunu olarak iki yıl erken başladığınız hayatta, bölümünüze uygun meslekte görev alabilirsiniz. Elbette bu noktada okulunuzda işlediğiniz derslerin de bir avantaj olduğunu söylememiz mümkün. Eğer akademik bir kariyer hedeflemiyorsanız ya da çalışacağınız sektör lisans mezunu olmayı zorunlu tutmuyorsa, iki yıl okuduğunuz bölümde göreceğiniz derslerin tamamının hedefi sizi mesleğinizi daha iyi yürütmeniz yönünde eğitecektir. Bu durum lisans eğitiminde geçerli değil. Lisans eğitimi öğrencileri aynı zamanda akademiye yönelik de hazırlamasıyla bilinir.

Ayrıca iki yıllık üniversiteler için öğrencilerin sınavda da elde etmeleri gereken puanlar ve odaklanmaları gereken üniteler daha düşük sayılarla ifade edilebilir. Bugün çoğu üniversite gençlerin eğitimli, kalifiye ara elemanlar olarak hayatlarına başlamalarına özen gösterir. Bu da devletin bu programları desteklediğinin kanıtlarından sayılabilir. Dolayısıyla ön lisans bölümlerine birçok üniversitede ve şehirde ulaşmak mümkündür.

Son olarak beyaz yakalı işlerde de ön lisans mezunu olmanın sağladığı bazı avantajlar bulunmaktadır. Üniversite mezunu olmanız dolayısıyla işletmelerde müdür rolüyle çalışmanızın önünde engellere daha nadir denk geleceğinizi söyleyebiliriz. Bu da çalışma hayatında ve kariyerinizde hem daha rahat işleri, hem de önemli başarıları size getirebilir.

Tüm söylediklerimizle birlikte gelecek kararlarınızı alırken muhasebeyi doğru yapmanızda fayda olduğunu da hatırlatmak isteriz. Yine de ön lisans sürecinizde de bu muhasebeyi yapmaya devam edebileceğinizi unutmayın. Çünkü eğitim sistemimizde yer alan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sayesinde çok ama çok önemli bir avantajınız daha bulunmakta. Dikey geçiş sistemi sayesinde iki yıllık bölümünü dört yıllık lisans bölümüne tamamlama olanağı öğrencilere tanınıyor. Yani eğitim hayatınızda farklı adımlar atmaya karar vermeniz için geç kalmış olmazsınız.

Son olarak birçok lisans öğrencisinin üniversiteye hazırlandığı sınav dönemlerinin dahi birkaç yıl sürebildiğini de hatırlatalım. İki yıl boyunca eğitim alabildiğiniz ön lisans bölümleri bir kayıp olarak görülmemeli ve karar değişikliğinizde dahi kişisel gelişimizde önemli rol oynadığı akıllarda yer edinmelidir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.