Giriş Yap / Kayıt Ol

Pay to Play (P2P), kullanıcıların oynamak için satın alması gereken ya da oyunu satın aldıktan sonra aylık veya yıllık dönemlerde aidat ödeyerek oyunun içinde yer alabileceği tip oyunlardır. P2P oyunların diğer oyunlardan en büyük farkı oyuncuların her birinin istisnasız oyuna dahil olabilmesi için ödeme yapma zorunluluğunun olmasıdır.

Aslında birçok oyunun P2P mantığıyla hareket ettiği düşünülecek olursa, bu şekilde sunulan oyunların oyunculara çok da yabancı olmadığından söz edebiliriz. Günümüzde artık hemen hemen her oyunun üreticisi oyunlarına birer ürün olarak bakıyor ve ürünlerinin kendilerine para kazandırmasını istiyor. Bazı oyun üreticileri bunu oyun içi satın alma yöntemiyle bazı üreticilerse tek seferlik satın alma ya da ek paket özelliği ile elde ediyor.

P2P oyunlardaysa kullanıcıya açık ve net bir biçimde oyuna dahil olmak istiyorsa ödemesi gereken tutar bildiriliyor. Pay to Play yani “Oynamak için öde” felsefesiyle oyunculara bu oyunun ücretli bir oyun olduğu mesajı verilmiş oluyor. P2P tarzı oyunlarda sadece tek ödenmesi gereken ücret oyuna dahil olma bedeli olmayabilir. Bazı üreticiler oyunlarını P2P modeliyle satarken oyun içi satın alma ve ekstra özellikleri tekrardan oyunculara satabilme hakkına sahiptir.

Pay to Play

Oyuncuların P2P tarzı oyunlarına yönelmelerinin ise farklı sebeplerinden bahsedebiliriz. Birçok oyuncu hileden uzakta ve oyunun içeriğini kavramış rakiplerle karşılaşmak ister. P2P oyunları ücretli olduğu için bu oyuna dahil olan kullanıcılar ya oyun hakkında bilgili bireyler ya da ödeme yaptıkları hesaplarını kaybetmemek için hileden uzak duran elit oyunculardan oluşuyor.  Yani P2P oyunlarda daha kaliteli oyuncu ortamına sahip olma avantajına sahip olunuyor.

P2P oyunların tek avantajları elbette saydıklarımızla sınırlı değil. Bu tarz oyunlarla oyunculara bir nevi ücretli servis sunuluyor ve bu ücretli servisin diğer oyunlara göre bazı gelişmiş avantajları oluyor. Daha sık güncelleme desteği, daha hızlı sunucular, düşük lag seviyesi, sorunlarla sürekli ilgilenen destek ekip gibi birçok avantaj P2P oyunlarını öne çıkartıyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.