Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 7] Tavcam Avize Sponsorluğunda Tam 40 Üyemize 4.000TL Değerinde Ürün Hediye Ediyoruz!

P2P veya Peer-to-Peer, (Eşten eşe) iki farklı kullanıcının arasında dosya aktarım işleminin gerçekleştirildiği bir protokolüdür. Bu ağ protokolünde eşlerin paylaşım yapması için herhangi bir merkezi koordinasyona ihtiyacı yoktur. Gerekli kaynaklara sahip olunması durumunda P2P ağı tam performansla kullanılarak eşler kendi aralarında özgürce dosya transferi gerçekleştirebilir.

P2P

P2P ağı günümüzde artık popüler olarak dosya paylaşımları için kullanılıyor. Bugün bir çoğumuzun faydalandığı MP3 ve film paylaşım programlarının tümünün (Örn; Limewire) temelinde P2P yer alıyor. Yani bu yazılımlarla aslında bizler bir sunucu üzerinden değil diğer eşler üzerinden indirme işlemimizi yapıyoruz. Bu aralıkta da diğer kullanıcılara kaynak sunarak onların da indirme işlemi gerçekleştirmesine olanak sağlıyoruz.

P2P temelde kullanıcıların özgürce dosya paylaşabilmeleri felsefesiyle düşünülmüş oldukça makul bir protokoldür. Bu ağ sistemi sayesinde bilgisayar kullanıcıları verileri kendi kaynakları çerçevesinde kolayca indirebilir ve gönderebilir. P2P ağları üzerinden dosya paylaşımında bulunmakta tamamen yasal bir olaydır. Fakat paylaşılan içeriklerin belirli telif haklarıyla korunuyor olması ve buna karşın paylaşılmaya çalışıyor olması işlemi illegal bir işlem haline getirilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.