Giriş Yap / Kayıt Ol

Pentium, Intel'in ilk defa 22 Mart 1993 yılında duyurulan beşinci nesil x86 mimarisine sahip mikroişlemcisidir. Intel ve diğer mikroişlemci üreticilerinin bir çoğunun 90'lı yıllarda işlemci isimlendirmeleri birbirine benzer şekilde yapılıyordu. Çoğunlukla hızlarının rakamlarıyla ifade edilen işlemciler daha sonradan hem kullanıcılar hem de markalar için büyük bir karmaşa meydana getirmeye başlamıştı. Bu nedenle Intel hem rakiplerinden etkilenmemek hem de kendine özgün bir seri üretebilmek için işlemcilerini Pentium ismi altında isimlendirmeye başlamıştır.

Pentium

Pentium, Yunanca'da beş manasına gelmektedir ve işlemcilerin beşinci nesil olmasına atıfta bulunulmuştur. Intel'in üretmiş olduğu Pentium markası kısa süre içerisinde kullanıcılar için yaşanan isim benzerliği sorununu ortadan kaldırmış ve Pentium işlemci konusunda önemli markalardan biri haline gelmiştir.

Uzun bir süre boyuncu varlığını aktif şekilde sürdürmeyi başaran Pentium daha sonradan Intel tarafından değiştirilmiş ve yerine “Intel Core” markası çıkartılmıştır. Her ne kadar Pentium'un üzerine daha sonradan farklı başka isimlerde işlemciler çıkartılmış olsa da Pentium bugün dahi hala işlevini tam olarak kaybetmemiştir. Birçok bilgisayarın içerisinde kullanılan Pentium işlemciler hala üretilmekte ve eskiye nazaran çok aktif olmasa da kullanılmaktadır..

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.