Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Pestisit, canlılara zarar verebilecek organizma, mikroorganizma ya da virüsleri engelleyen madde ya da faydalı bakterilere ve bunların karışımlarına verilen bir isimdir. Yani pestisitler zararlı bakteriler ve türevlerinin, hatta böcekler gibi haşerelerin tarafından bitki, meyve ve sebzelerimiz işgal edilmesin diye kullandığımız ürünlerin genel adıdır diyebiliriz. Kimi zaman dezenfektanlara, kimi zamansa ilaç sanayi ürünlerine ve kimyasallara pestisit denilebilmektedir. Bununla birlikte organik olan ya da organiklerle karışım halinde kullanılanları da bilinmektedir.

Pestisitler sadece maddeler için de kullanılmamaktadır, kimi zaman bir yöntemin de adı pestisit olabilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem ve maddeler modern dünya ile de hayatlarımıza dâhil olmadı. İnsanlar çok uzun yıllardır pestisitler kullanıyor. Elbette günümüzde bu konuda yaşanan değişiklikler görmezden gelinemez. Günümüzde korunma yollarının pek çoğu kimyasal süreçler ve materyallerle sağlanıyor.

Kullanım alanları tarım ürünleri olan pestisitlerin birçok farklı kullanım türü de mevcuttur. Bu noktada çeşit olarak üçe ayrıldıklarını söyleyebiliriz. Organik pestisitler, inorganik pestisitler ve karışımlar. Fakat kullanım amaçlarıyla adlandırılarak ayrıldığında daha fazla tür görmemiz oldukça doğaldır. Sonuç olarak virüs ve bakterileri engellemeye yönelik kullanılan maddeler böcekleri engelleyemeyeceği gibi, böceklere yönelik hazırlanılan yöntem ve materyallerin de fare gibi haşerelere karşı işe yaramama ihtimali oldukça yüksektir.

Pestisit

Pestisit Türleri Nelerdir?

Pestisit türleri özellikle kullanım alanlarına göre oluşmuştur. Aşağıda ismini okuyacağınız türlerin yanlarına ne amaçla kullanıldıklarını da belirtmemizin sebebi bu. Çünkü her koruyucu, diğeri için işe yarayacak diye bir durum söz konusu değil.

  • Bakterisid: Bakterilere karşı koruyucu bir pestisit türü
  • Fungusid: Mantarlardan korunma amaçlı kullanılan tür
  • Nematisid: Nematotlardan korur
  • Akarisid (Miticid): Akarlara karşı kullanılan koruyucu
  • Defoliantlar: Yaprak dökerek meyveyi ve sebzeyi korur
  • Herbisid: Yabancı ve zararlı otlara karşı kullanılır
  • Mollusid: Yumuşakçalardan korunma amaçlı kullanılır
  • Rodensid: Kemirgenleri uzaklaştırmak amaçlı kullanılan tür
  • Ahicide: Kuşları uzaklaştırma amaçlı kullanılan tür
  • İnsaktisid: Böcek ve diğer haşerelerden korur

Pestisit Nasıl Kullanılır?

Maddelerin kullanım yöntemleri de duruma ve türe göre değişiklik gösterebilmektedir. Burada etken konulardan bir diğeri de korunulacak olan besinin ne olduğudur. Bu konuda önemli noktalardan birisi de çevre kirliliği. Kimyasal ve endüstriyel üretim ile kullanılan bu maddelerin birçoğu neyse ki doğada kolaylıkla ayrışabiliyor. Fakat ayrışamayanlar da çok büyük tehlikeye neden olmakta. Bu nedenle kullanırken bilinçli hareket etmek oldukça önemli, mümkünse bu konuda uzman birisinden yardım alınmasını da özellikle tavsiye ederiz.

Pestisit Kalıntısı Nedir?

Malumunuz, meyve ve sebzeleri yemeden önce güzelce yıkamak ve temiz hale getirmek oldukça önemli. Bu noktada yüzeysel pestisitlerin kalıntılarını da su ile gidermiş oluyoruz. Bununla birlikte yasalarla belirlenmekte olan bir maksimum kalıntı sınırı da mevcut, dolayısıyla insan sağlığını etkileyebilecek kalıntıların gıdalarımızdan arındırılması sadece bizler için değil, üreticiler için de oldukça önemli. Bu kalıntılara maruz kalmanın her insana büyük zararı vardır, özellikle gebelerde bebeğin sağlıklı gelişimi de olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenle kalıntılardan uzak kalabilmek oldukça önemli bir husus diyebiliriz. Özellikle korunması zorlu olan üzüm, domates, çilek ve şeftali gibi daha yumuşak yüzeyli yiyeceklerle birlikte, ıspanak, patates ve elma gibi sert yüzeyli yiyeceklerin de yüzeyinde yoğun miktarlarda pestisit kalabilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.