Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

80. Port, yaygın olarak internet erişim protokolü HTTP (Hypertext Transfer Protocol) için kullanılan bir bağlantı noktası numarasıdır. 80. Port yardımıyla Web istemci bazlı (Web client-based) bilgisayar mesajları gönderilir veya alınır. Bu port yardımıyla gönderilen veriler bir Web sunucunda kullanılabileceği gibi HTML sayfaların veya diğer verilerin gönderilmesine ve alınmasına da yardımcı olabilir.

Port 80, TCP için en sık tercih edilen port numarasıdır. HTTP istemcisi yazılımların tümü genellikle port 80 üzerinden çalışırlar. Web sayfaları gibi basit istekleri bir HTTP sunucusu üzerinden ister. İnternetteki sayfalara gözatmak için kullandığımız internet tarayıcıları da Port 80’i kullanarak istekleri uzaktaki sunucuya gönderip almaktadır. 80. Port internet tarayıcılarında olduğu gibi HTTP tabanlı tüm isteklerde aktif rol oynar. Bir HTTP sunucusunda olduğu gibi istemci tarafındaki tüm istekler port 80 üzerinden alınır ve yine port 80 üzerinden yanıtlanır.

Alternatif olarak bazı bilgisayar ve HTTP sunucuları Port 80 yerine, port 8080’i kullanmayı tercih edebilirler. Port 8080’in kullanılmasının nedeni, bu port üzerinden kolayca önbellekleme yapabilmesi veya bir proxy sunucusunun kullanılmasıdır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.