Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 7] Tavcam Avize Sponsorluğunda Tam 40 Üyemize 4.000TL Değerinde Ürün Hediye Ediyoruz!

Red Hat, Türkçesiyle Kırmızı Şapka, başta açık kaynak kodlu yazılımlar olmak üzere Linux tabanlı çalışan en gelişmiş ve profesyonelleşmiş yazılım şirketlerinden biridir. Şirketin temelleri 1993 yılında Bob Young ve Marc Ewing tarafından atılmıştır. Linux dünyasına farklı bir bakış açısı getiren Red Hat, Linux yazılımlarından nasıl para kazanılabileceğini gösteren ve kanıtlayan öncü şirketlerden biri haline gelmiştir.

Red Hat

Red Hat Linux

Red Hat Linux, şirketin kuruluşunun ardından kısa süre sonra meydana getirmiş olduğu zamanının en popüler işletim sistemlerinden biri olarak kabul edilen işletim sistemidir. Tamamen Linux tabanlı olan işletim sistemi ilk olarak 1995 yılında geliştirilmeye başlamış ve 2004 yılına kadar gelişimine devam edilmiştir.

Red Hat Linux işletim sistemi 2004 yılına kadar Red Hat şirketi tarafından geliştirilmişti fakat 2004 yılında şirketin almış olduğu bir karar sonrasında artık şirketin bu işletim sistemi için geliştirme gerçekleştirilmeyeceğini bildirdi ve onun yerine topluluk tarafından geliştirilecek olan Fedora dağıtımının ortaya çıkartılmasına ön ayak olmuştur.

Red Hat Kurulumu

Red Hat Linux'un geliştirilmesine 2004 yılında resmen son verildi. Yani üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmiş olan işletim sisteminin artık Red Hat'le pek de bir ilgisi kalmadığı için maalesef resmi web sitesi üzerinden indirilemiyor. (Web sitesi üzerindeki sürümleri sunucular içindir)

Yine de hala internetten arama yaparak Red Hat'in eski işletim sistemine ulaşabilmeniz mümkün. Red Hat'in ISO dosyasına eriştikten sonra bu ISO dosyasını bir CD/DVD veya USB belleğe yazdırıp bilgisayarınızın BIOS üzerinden boot ayarını bu medyayı birinci sırada olacak şekilde ayarlayın. Ardından Red Hat kurulum yöneticisi yardımıyla tıpkı Windows işletim sistemi kurar gibi kolaylıkla kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.