Giriş Yap / Kayıt Ol
smmraja

Retina, Apple’ın iPad, iPhone, iPod Touch ve MacBook Pro ürünlerinde kullandığı görüntü ekranı teknolojisidir. Retina ekranların en büyük özelliği inç başına düşen piksel sayısının fazlalığı ve PPI oranın yüksek olması nedeniyle kullanım esnasında kullanıcıların ekran üzerinde yer alan pikselleri görememesidir.

Retina

Normalde bildiğiniz üzere ekranlardan gördüğümüz görüntüler pikseller yani noktalardan ibaret olarak oluşurlar. Retina ekrana sahip olmayan cihazlarda cihaza fazlasıyla yaklaştığınız en ufak noktaların bile birçok pikselin bir araya gelmesiyle meydana geldiğini anlayabilirsiniz.

Retina ekranlardaysa kalitenin yüksekliği nedeniyle bu pikselleri algılamak oldukça güçtür. Özellikle normal kullanım esnasında gözünüzün bu ince pikselleri yakalaması oldukça güç bir iştir. Apple bu teknolojisini her cihazında farklı şekilde kullanmaktadır. Örneğin daha küçük bir cihazda farklı yoğunluklar kullanırken artan ekran boyutunun daha farklı ve gözün yakalayamayacağı ideal oranı yakalamaktadır. Çevrenizdeki Retina ekran kullanıcılarının Apple ürünlerinden elde ettiği görüntü kalitesinin daha iyi olduğunu iddia etmelerinin en önemli nedenlerinden biri de budur.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.