Giriş Yap / Kayıt Ol

Router, bir ağdan gelen veri paketlerini analiz eden, alan ve görüntüleyen yada farklı bir a aktaran donanımdır. Router internetin kullanılması için kullandığımız HUB veya switch'lere oranla daha fazla fonksiyon ve işlem kapasiteye sahiptir. Bu aygıtlar yalnızca gelen bir veriyi bilgisayara veya ağa yansıtırken, Router veri paketlerini analiz etme ve görüntüleme hatta çevirme gibi fonksiyonlara sahiptir.

Router'ların, Brouter, Core router, Edge router, Virtual router, ve Wireless router gibi çeşitleri vardır. Bizim evlerimiz içerisinde interneti kullanmak ve ağ dağıtımı amacıyla kullandığımız Router'lar Wireless Router kategorisinde incelenmektedir.

Router

Router Kurulumu

Her Router için farklı bir kurulum düzenini takip etmek gerekebilir. Eğer satın aldığınız Wireless Router'ın yanında bir kullanım kılavuzu varsa bu kılavuzdaki adımları takip ederek kurulumu yapmanız önerilir.

Şayet Router için size verilmiş bir kitapçık yok fakat kitapçık yerine bir kurulum medyası varsa bu medya yardımıyla kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. Daha yeni nesil olan Router modemlerdeyse artık modemi kullanmak için kurulum medyası kullanmaya gerek kalmıyor. Router'in bağlantılarını doğru şekilde yaptıktan sonra http://192.168.1.1 gibi bir yolu takip ederek modem arayüzüne giriş yaparak internet bağlantınız için gerekli ayarları size servis sağlayıcısı tarafından verilen bilgilerle yapmanız mümkün oluyor.

Router Ne işe Yarar?

Wireless Router evlerimizde kullandığımız internet bağlantısını kablosuz şekilde farklı cihazlara dağıtmaya yardımcı olur. Bu sayede kablo fazlalığından kurtularak hem masrafsız şekilde hem de daha uzun menzillere internet bağlantısı yada ağ bağlantısı sunabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.