Giriş Yap / Kayıt Ol

Modem, bilgisayarların internete bağlanması veya diğer ağlarla irtibat kurması için gerekli olan bir tip bilgisayar donanımıdır. Modemler harici ve dahili olarak bilgisayarın ana kartı üzerinde çalışan modem tipleri olmak üzere iki sınıfa ayrılır.

Harici modemler özellikle Wi-Fi teknolojisinin yaygın hale gelmesiyle birlikte hemen her yerde gördüğümüz küçük kutu şeklindeki modemlerdir. Dahili modemlerse ses veya ekran kartına benzer şekilde bilgisayarın ana kartına monte edilerek çalıştırılan modem tipidir. Günümüzde en çok kullanılan modemler harici tip modemlerdir. Dahili olarak kullanılan modeller artık çok nadir üretiliyor olmasının yanı sıra kullanılmaları ve bulunmaları son derece sıkıntılıdır. Yeni nesil ana kartların üzerinde de artık çok nadir olarak modem girişine yer verildiğini de unutmamak gerekiyor.

Modem

Modem Kurulumu

Harici bir modem aldığınızda kurulumu için takip etmeniz gereken adımlar oldukça basit ve temel adımlardır. Kurulum işlemini tamamlamak için yalnızca bir bilgisayar ve kullandığınız internet hattına dair kullanıcı adı ve şifresini biliyor olmanız yeterlidir. Modeminizin kurulumunu yapmak için ilk aşamada modeminizin kablo bağlantılarını tamamlayın ve imkanınız varsa LAN bağlantısını Ethernet kablosu yardımıyla bilgisayarınıza bağlayın. Modeminize hat gelecek şekilde bağlantınızı tamamladıktan hemen sonra modemle birlikte size verilen kurulum medyasını bilgisayarınız üzerinden çalıştırın.

Kurulum medyasından modem kurulumu için gerekli aşamaları birer birer geçin ve istenen bilgileri doğru şekilde girmeye özen gösterin. Tüm seçenek ve tercihler kurulum medyalarında açıkça belirtilir. Kurulum esnasında korkmayın veya ürünü bozacağınızı düşünerek panik yapmayın. Kurulum zaten sizi basit bir kullanıcı olarak algılayacak ve temel şekilde kurulum işleminin gerçekleştirilmesini anlayacağınız dildeki açıklamalarla birlikte sağlayacaktır.

Modeminizin yanında bir kurulum medyası her zaman verilmemiş olabilir. Zira yeni nesil modemlerde artık yazılım kullanılmasına pek gerek kalmıyor. Böyle durumlarda modeminizin kullanma kılavuzunda yer alan bir IP adresini internet tarayıcınızdan çalıştırarak modemin arayüzüne ulaşabilir ve kurulumla gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Şayet, TTNET’den internetle birlikte modemi de aldıysanız kurulum işlemini tekrarlamanıza gerek kalmayacaktır. Kullanıcıları kurulum derdinden kurtarmak için teknik servis modeminizi size vermeden önce gerekli ayarlamaları modem üzerine saptamaktadır. Eğer modeminizin kullanım kılavuzuna ulaşamıyorsanız, modeminizin marka ve modelini internet olan bir cihaz üzerinden arayarak kılavuzu indirebilir ve kurulumunuzu nasıl gerçekleştireceğinize dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Modem Resetleme

Modeminizle ilgili bazı sorunlar yaşadığınızda en kestirme ve kolay çözüm modeminizi resetlemekten geçer. Nasıl ki insanlar yorucu bir günün ardından uykuya ihtiyaç duyuyorsa teknolojik aygıtlar da aynı şekilde uyumaya bir nevi dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Modem resetleme iki aşamalı olarak yapılır, bunlardan birini Soft Reset (yüzeysel yeniden başlatma) diğerineyse hard reset (Fabrika Ayarlarına Döndürme) olarak kafanızda kodlayabilirsiniz.

Soft resetleme yapmak için modeminizin açma/kapama düğmesine basarak modeminizi yeniden başlatmanız yeterlidir. Yeniden başlatma işlemi sonrasında cihazınıza tekrardan tüm ışıkların ve internetin gelmesi birkaç dakika sürebilir. Işıklarınız normal düzenine geldiği anda modeminizi tekrardan kullanmaya devam edebilirsiniz. Modeminizi resetlediğinizde yani yeniden başlattığınızda IP adresinizin de tazeleneceğini unutmayın. Özellikle uzun süre çalışan modemlerde bazen reset atmak modeminizin daha yüksek performans sunmasına yardımcı olabilir.

Hard Reset ise çoğunlukla modemin arka yüzünde yer alan ve içe gömmeli bir düğmeye kısa süre basılı tutmak şeklinde atılır. Bu işlemde iğne veya ucu sivri olan kalem gibi bir şeye ihtiyacınız var. Modeminiz aktif durumdayken reset düğmesine ışıkların tamamı gidene kadar basılı tutun, ışıklarınızdaki hareketliliği gördüğünüz anda reset tuşundan elinizi çekin ve modeminizin olağan şekilde açılmasını bekleyin. Modeminize bu şekilde reset attığınızda modeminize saptanmış hizmet kullanıcı adı ve şifresinin sıfırlanmasına neden olabilirsiniz. Dolayısıyla böylesi durumlarda modemin arayüzüne girerek yada kurulum medyasını kullanarak modeminize tekrardan internet bilgilerinizi saptamanız yani modem kurulumu yapmanız gerekebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.