reklam
Twitter Retweet

Ask.com Nedir? Ask.com Toolbar ve Ask.com Silme

Ask.com Nedir? Ask.com Toolbar ve Ask.com Silme

Ask.com veya kısa adıyla Ask, 1996 yılında Ask Jevees ismiyle kurulan soru bazlı arama motorudur. Ask’da kullanıcılar diğer arama motorunda oldukları gibi kelime ve kelime gruplarıyla değil, doğrudan sorular yardımıyla aramalarını gerçekleştirmektedir.

Ask.com ilk defa kurulduğunda Garret Gruener ve David Warthen projenin adını Ask Jevees olarak adlandırmıştı. Daha sonradan yükselişe geçen internet servisinin çok daha kısa ve akılda kalıcı olması, rakipleriyle kolayca baş edebilmesi için adı “Ask” yani Türkçe’de “Sor” manasına gelen ismiyle değiştirilmiştir.

Ask.com Toolbar

Ask arama motoruyla birçok bilgisayar kullanıcısı Ask.com Toolbar aracılığıyla tanışır. Ask.com Toolbar’ı genellikle ücretsiz yazılımlarla veya Java gibi ücretsiz add-ons’larla birlikte dağıtılır ve kullanıcı kurulum aşamasında işaretli tiki kaldırmaması halinde Ask.com’un toolbar’ı mevcut ve kullanılan internet tarayıcısına yüklenir.

Ask.com gibi ücretsiz Toolbar ve daha birçok eklentiyi bilgisayarınıza kurmak istemiyorsanız, kurduğunuz yazılımlardaki tüm aşamaları birer birer takip etmeniz oldukça büyük öneme sahip. Tüm aşamaları okuyun ve özellikle işaretli tiklerin size ne dediği hakkında bilgi sahibi olun. Böylece bu ve benzeri toolbar’ların bilgisayarınıza farkında olmaksızın yüklenmesine engel olabilirsiniz.

Ask.com Silme

Ask.com genellikle ücretsiz olarak dağıtılan yazılım ve eklentilerin kurulumu aşamasında bilgisayarınıza yüklenir. Ücretsiz olarak yazılım geliştiren bazı geliştiriciler Ask.com’u önerme vb. şekillerde yazılımları üzerinden ufakta olsa gelir elde etmek isterler. Bu nedenle Ask.com’un siz farkında olmadan da kurulmasını sağlayabilirler.

Ask.com bilgisayarınıza zararlı bir virüs değildir. Dolayısıyla yalnızca bilgisayarınızdan Program ekle ve Kaldır’ı ziyaret ederek, bilgisayarınıza yüklü programlar listesinden “Ask.com Toolbar” seçeneğini bulup kaldırarak Ask’ın bilgisayarınızı terk etmesini salayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al