reklam
Twitter Retweet

Tearing (Görüntü Kırılması) Nedir?

Tearing (Görüntü Kırılması) Nedir?

Tearing (Görüntü Kırılması), yatay veya dikey yenileme hızlarının farklı olmasından dolayı meydana gelen görsel bir kusurdur. Herhangi bir grafik görüntülenmesi anında karşımıza çıkabilecek olan Tearing ile çektiğimiz bir video'yu izlerken, bir film izlerken veya bir oyun oynarken karşılaşabiliriz.

Tearing'in önüne geçmek için başvurabileceğiniz en iyi çözüm yolu dikey senkronizasyonunu açmaktan geçiyor. Böylece görüntü birimiyle görüntü ünitesi arasında yenileme hızı açısından bir farklılık meydana gelmeyecek ve ekrandaki görüntü kırılmaları ortadan kalkacaktır. Ancak dikey senkronizasyonu açtığımızda yenileme hızı eşitlenmesini sağlamak için FPS kaybı yaşanacaktır.

Çünkü dikey senkronizasyon yenileme hızını sabitleyecek ve donanımınızın ekranınızla uyum içerisinde çalışmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak ekranınız, ekran kartınızın hızına yetişemeyen bir ekran olması halinde dikey senkronizasyonun devreye girmesiyle birlikte de FPS oranımız düşecek ve bu da eksi performans olarak yansıyacaktır.

Peki, ya kayıp yaşamak istemeden kırılmanın yani Tearing'in önüne geçmek istiyorsak ne yapmalıyız? Bu durumda ekranımızı, GPU'ya daha uygun bir ekran olarak seçmek zorundayız. Yani grafik kartımızın yenileme hızına uygun yenileme hızına sahip bir ekran kullanmamız sorunun üstesinden gelmemize yardımcı olacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al