reklam
reklam

Teknokrasi Nedir? Teknokrat Hükümet Nedir?

Teknokrasi Nedir? Teknokrat Hükümet Nedir?

Teknokrasi, idari yönetimde kararların tamamının teknik uzmanlar tarafından alındığı yönetim sistemine verilen isimdir. Uygulayımcıerki olarak da çevirilir ancak yaygın olarak kullanılmaz. Köken olarak eski Yunanca uzmanlık veya beceri anlamı taşıyan “tekno” kelimesinden türemiştir. Bir kuram olarak Meritokrasi’nin alt kollarından biridir. Teknokrasi sisteminde yönetim kadrolarına, o işte uzmanlığını ispatlamış bilim insanları ve mühendisler gibi kişiler alınır. Kuram 1920’lerin sonunda ortaya atılmış ve 1930’larda olgunlaşmışarak kullanım alanı bulmuştur. Teknokrasi tek başına bir yönetim sistemi olarak benimsenebileceği gibi, sistem içerisinde çeşitli kurum ve birimler tarafından özerk olarak da benimsenebilir. Teknokrasi bazı çevrelerce ideal görülürken, diğerleri Oligarşi kuramına benzerlikleri nedeniyle eleştirir. Teknokrasi ile yönetimde, kadrolarda olan kişilere Teknokrat ünvanı verilir.

Teknokrat Nedir?

Teknokrasilerde, iktidar pozisyonlarına gelen kişilere Teknokrat denir. Teknokratlar, demokrasinin aksine seçimle iş başına gelmezler. Bilgi, yetki ve donanımları sebebiyle iktidar onlara teslim edilmesi öngörülür. Teknoktratların genellikle kriz zamanlarında iş başına getirilmeleri gündeme gelir. Bunun ülkemizdeki en iyi örneği 2001 yılında yaşanan ekonomik krizden sonra, o dönem Dünya Bankasında çalışan Kemal Derviş’in ülkemize getirilip ekonominin ona teslim edilmesidir.

Teknokrat Hükümet Nedir?

Teknokrat hükümetlerde, karar organizması bir “uzmanlar kurulu” seçilerek oluşturulur. Buradaki amaç, siyasi ve ekonomik süreçlerin tamamen bilime ve rasyonelizme dayandırılmasıdır. Dünyadaki güncel örneklerinden biri Tunus’ta Arap Baharı sonrasında kurulan Teknokrat hükümetidir. Ülkemizde örneği ise 12 Mart 1971 muhtırasından sonra, askeri idare tarafından kurulan hükümettir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al