reklam
geroxy

Thumbnail Nedir? Thumbnail Yapmak ve Thumbnail Ne İşe Yarar?

Thumbnail Nedir? Thumbnail Yapmak ve Thumbnail Ne İşe Yarar?

Thumbnail, büyük boyutta bir görseli yeniden sunmak için kullanılan küçük önizleme resimleridir. Thumbnail sayesinde kullanıcılar bir sayfa içerisinde aynı anda onlarca görselin küçük önizlemesini görüp, asıl görüntülemek istedikleri görsel dosyayı diğer dosyadan kolayca ayırt edebilirler. Böylece kullanıcılar ilgilenmediği görsel dosyaları görüntülemek veya indirmek zorunda kalmadan asıl içeriğe ulaşabilir ve veri bandı tasarrufu yapabilir.

Thumbnail internet dünyasında sıkça kullanılan bir yöntem olmasının dışında bilgisayar programları ve işletim sistemleri gibi birçok yerde kullanılır. Örneğin Adobe Acrobat Reader ile bir PDF dosyası açtığınızda yazılım sizin için tüm sayfalara ait Thumbnail görselleri yan sütunda sunar ve böylece istediğiniz sayfaya daha hızlı ve kestirme bir yoldan ulaşmanıza yardımcı olur.

Aynı şekilde işletim sistemleri de Thumbnail özelliğinden farklı şekillerde faydalanabilir. Örneğin Windows işletim sistemlerinde resimlerle dolu bir klasöre giriş yaptığınızda resimlerin küçük birer önizlemesi görüntülenir. Bu önizleme dosyalarının tümü de aslında birer Thumbnail’dir.

Thumbnail Yapmak

Thumbnail oluşturmak için izleyeceğiniz birçok farklı yol haritası olabilir. Örneğin bir internet sitesine gömülü Thumbnail özelliği eklemek için o sitenin yazılım diline uygun olarak kodların hazırlanması ve bunların sisteme bağlanması gerekir. Yine de sosyal paylaşım sitelerinde kullanmak için Thumbnail’e ihtiyacınız varsa bilgisayarınızda bulunan herhangi bir gelişmiş fotoğraf editörünü kullanarak Thumbnail’ler oluşturabilirsiniz.

Örneğin bir fotoğrafı düzenleyici üzerinde açarak o fotoğrafı 100x100, 150x150, 200x200, 250x250 gibi boyutlandırarak Thumbnail hale getirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda hiç fotoğraf editörü bulunmuyorsa o halde internetten thumbnail yapmanıza yardımcı sitelerden yardım alabilirsiniz. Basit bir şekilde internet yardımıyla Thumbnail oluşturmak için www.makeathumbnail.com internet sitesine giriş yapıp, istediğiniz fotoğrafı yükleyebilir ve Thumbnail boyutunu seçerek Thumbnail’in oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Thumbnail Ne İşe Yarar?

  • Onlarca dosya arasından hangi dosyayla ilgilendiğinizi kolayca bulmanıza yardımcı olur.
  • Gereksiz dosyaları önizlemenizi engelleyerek hem veri kullanımından hem de zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.
  • İhtiyacınız olan bölümlere daha hızlı ulaşmanızı sağlar.
  • Dosyaları ayrıştırırken her birini açıp emin olmanız yerine size hangi dosyanın hangisi olduğunu gösterir.
  • İnternet siteleri ve galeri modüllerinde kullanıcıların ihtiyacı olan görsele hemen ulaşmasını sağlar.
  • İnternet sitelerinde yayınlanan thumbnailler sayesinde kullanıcı tüm görsellerin yüklenmesini beklemek zorunda kalmaz ve sadece istediği dosyaların büyük hallerini görebilir.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al