Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Tripofobi, küçük delikli ve düzensin olabilen görüntülere karşı korku ile tepki gösterme durumuna verilen isimdir. Henüz psikolojik bir bozukluk olarak değerlendirilmiyor olsa da aşırı korku durumları fobi olarak ele alınabilmektedir. Tripofobi birçok insan üzerinde, çeşitli ölçülerde görülebilmektedir. Gördükleri şeyden kaçınmak için hamlede bulunmak ya da görüntünün kaşıntı refleksi yaratıyor olması sıklıkla görülen durumlar arasında sayılabilir. İleri seviye korku, aşırı stres ve mide bulantısı gibi durumlar da tripofobinin neden olabildiği durumlardandır.

Rahatsızlık yaratan görsellerden isimleriyle bahsetmek ve örneklendirmek gerekirse örümcek gözleri ya da yılan deliklerinin yanı sıra çeşitli cilt rahatsızlıklarının görselleri de kişilerde huzursuzluk hali yaratabilmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi bu huzursuzluğun ölçüsü değişiklik gösterebilmektedir. Fakat eğer aşırı korku durumundan şüpheleniyorsanız doktorunuzun görüşüne başvurmanızı tavsiye ederiz.

Tripofobi

Tripofobi Nedeni

Rahatsızlık insanlarda oldukça sık görülebiliyor olmasına rağmen net bir nedeni henüz bulunamamıştır. Elbette konuyla ilgili yürütülen çalışmalar bulunmaktadır. Fakat bu çalışmalara ayrılabilen kaynaklar, henüz bir zihinsel bozukluk durumu sayılmadığından dolayı oldukça kısıtlı durumda diyebiliriz.

Yapılan çalışmalar evrimsel nedenlerden kaynaklı delikli yapıların insanı rahatsız ettiği durumunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak zihinlerimiz nesillerimizin tecrübeleriyle bizleri hayatta tutmaya çalışmakta. Dolayısıyla örümcek ya da yılan türlerinde denk gelebildiğimiz bu delikli yapıların bizleri rahatsız ediyor olması da oldukça doğal görülmekte. Elbette bazı insanlarda tripofobi bir travma sonucu ortaya çıkmış olabilir ki bu durumlarda tepkilerin de daha farklı ve şiddetli olabilmesi söz konusudur.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.