Giriş Yap / Kayıt Ol

Vegan, hayvanları ve hayvanlardan elde edilen diğer besinleri tüketmeyi reddeden insanlara verilen addır. Vegan bir birey, hayvanlarla ilgili herhangi bir gıdayı reddeder ve sadece bitkisel yollarla hayatını devam ettirir. Bunu kimi zaman bir duruma karşı oldukları için ya da felsefi olarak yapsalar da, kimi zaman sağlıkla ilgili sorunların getirisi olarak da insan hayatına vegan olarak devam edebilir.

İşin felsefi düzeninde ise veganların bu yolda olmasına sebep olan belli başlı ana fikirler bulunmakta. Bunlar arasında elbette en öne çıkanı hayvan sevgisi diyebiliriz. Aynı zamanda insanların etçil olmadığını düşünenler ya da zeki canlılar olduğumuz için kendimizi etten uzak tutarak ekolojik dengeyi koruyabileceğimizi düşünenler de hiç azımsanamayacak sayılarda diyebiliriz.

Her ne kadar veganlar için “Proteini yetersiz alıyorlar.”, “Doğru beslenmiyorlar.”, “Tatsız yemek yiyorlar.”. Gibi pek çok eleştiri yapılıyor olsa da, bu eleştirilerin pek çoğunun cevapları bulunmakta. Örneğin bitkiler de bilinçli tüketildiğinde yeterince protein verebilmektedir. Özellikle belli bir yaştan sonra kişi beslenme bilincine sahip olduğunda sadece bitkilerle de oldukça yeterli kaynakları vücuduna verebilmektedir. Yine örnek vermek gerekirse vegan olan ve vücut geliştirmeyle uğraşan pek çok başarılı sporcu dünya genelinde kendisini göstermiştir. Aynı zamanda konu tatsızlığa ya da ağzının tadını bilmemeye geldiğinde de bu öznel bir konu kalmakta olduğu için herhangi bir cevap gerektirmiyor. Yine de vegan restorantlarında soya ve benzeri gıdalarla hazırlanan pek çok yemek, çeşitli ekstralarla (örneğin baharatlar), oldukça lezzetli hale gelebilmekte.

Diğer bir yandan dünya genelinde konuyla ilgili tartışmalar devam etmekte. Mesela veganların, çocuklarına yeterli besini alabilmesi için hayvansal gıdalarla da beslemeleri gerektiği gibi ortak bir kanı var. Bu nedenle, bu besinlerden çocuğunu uzak tutan ailelerin çocuklarının sosyal hizmetler tarafından ellerinden alındığı görülmüştür. Elbette her ülkenin yargı sisteminin aynı şekilde işlemediğini de unutmamak gerekiyor.

Son olarak veganların belki de en yoğun olarak duyduğu eleştiri muhtemelen B12 konusudur. Hayvansal gıda tüketilmediğinde ilk başlayan sorunlardan birisi B12 eksikliğinin neden olduğu unutkanlık olmakta. Veganizm bunu ilaç takviyesi ile aşmayı yanlış görmüyor. Bu vitamini dışarıdan alan bireyler hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam edebiliyorlar.

Vegan

Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Farklar

Kavramlar birbirleriyle çok alakalı konular ile ilgili olduğu için birbirleriyle sık sık karıştırılmaktalar. Bununla birlikte vegan ve vejetaryen arasındaki farklar da toplum tarafında çok bilinmediğinden dolayı bu akıl karışıklıkları devam etmekte.

Aralarındaki fark aslında hiç de kompleks bir durumda değil doğrusu. Ortaya çıkan veganlık durumunu, vejetaryenlik durumunun daha ileri bir hali olarak düşünebilirsiniz. Zaten insanların vejetaryen ya da vegan olmalarının ana sebepleri de oldukça benzer oluyor. Veganlar yukarıda da anlattığımız gibi hayvansal gıdaların tamamını reddetmekteler. Et ya da balık yememeleriyle beraber, süt de içmiyorlar kısacası. Vejetaryen bireyler ise konu hakkında bu kadar katı değiller, kırmızı et, beyaz et ve balıketi gibi direkt olarak tükettiğimizde bir canlının ölmüş olduğunu bileceğimiz yiyecekleri tüketmiyorlar. Onların kaynak sağladıkları peynir, yumurta, süt gibi yiyecekleri tüketmekten ise kaçınmıyorlar.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.