Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Veganlık, bir beslenme şekli değil, hayvanlara saygıyı içeren bir yaşama biçimidir. Veganlar hayvan eti, hayvansal süt ve ürünlerini, yumurta, bal yemez ancak soya, hindistan cevizi, badem sütü gibi bitkisel kökenli süt ve bunlarla mayalanan peynir, kefir ve yoğurdu tüketirler. Giyimlerinde deri, yün, ipek, kaz tüyü gibi hayvansal maddeler yerine pamuk, keten gibi bitkisel maddelerle yapılanları kullanırlar.

Veganlar Neleri Yiyemez

Kozmetikte ruj yapımında, gıdalarda ise renklendirici olarak kullanılan ve böcekten elde edilen karmin adlı gıda boyasının kullanıldığı ürünleri kullanmazlar. Bunların yanında, sadece hayvansal gıda ve hayvansal maddelerden yapılan ürünler değil, üretim aşamasında veya sonrasında hayvanlar üzerinde deney yapılan ürünleri de kullanmazlar.

Veganlık

Diyetlerinde tahıl, sebze, meyve, kuruyemiş ve mantar tüketirler. Veganlar hayvansal gıdalarda daha çok bulunan B12 vitaminini, B12 takviye edilen bitkisel sütlerden ya da gıda takviye ürünleriyle karşılamaktadır.

Vegan diyetinde etli veya peynirli bir lezzet  katması sebebiyle  torula mayaları da tercih edilmektedir. Günümüzde vegan ürün çeşitliliği artmıştır ve bu ürünler vegan olmayan insanlar tarafından da ilgi görmektedir.

The Vegan Society kurucusu Donald Watson, 1944 yılında veganlığı şu sözlerle tarif etti: “Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür."

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.