Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Kefir, Kafkasya bölgesine özgü süt asidi ve alkolün fermante olmasıyla ortaya çıkan yoğun yapıda bir süt ürünüdür. Tadında ekşilik bulunan bu içecek bugün dünyanın pek çok yerinde üretilmekte ve tüketilmektedir. Oldukça faydalı olması nedeniyle dikkatleri üzerine çeken kefiri özel kılan bir diğer yönü ise köpüklü yapısı ve tadına katılabilen lezzetli aromalarla birlikte çocuklar tarafından da sevilmesidir.

Kefirin insan doğasına ve yaşamına yönelik barındırdığı pek çok yararı olduğunu da söylemek gerek. Yani kefir de tıpkı süt gibi yalnızca çocuklara yönelik değil, pek çok insan için kullanılması uygun olan bir içecektir. Her yaştan insana özellikle tavsiye ederiz. Peki, kefirin bütün faydaları nelerdir?

Kefir

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir içen çocuk sağlıklı büyür algısının oturmasında, kefir üretimi yapan markaların payı oldukça büyük. Peki, bu reklamların haklılık payı var mı? Elbette var, her ne kadar diğer ürünler gibi doğalının tüketilmesi daha yararlı olsa da kefir mayası ile fermante olan bu ürünü sağlıklı kılan pek çok yönü var.

Örneğin kefirin kemik gelişimine faydalı olduğu her zaman söylenir. İçerisindeki zengin mineraller sayesinde kefir yalnızca kemik gelişimine yarar sağlamakla kalmaz, diğer bir yandan kemiklerin yapılarını korumalarında da etkili olur. Bu sayede yaş ilerlemesi ile başlayabilecek çoğu rahatsızlık ortadan kaldırılabilir ya da en azından ertelenip daha hafif geçmesi sağlanabilir. Elbette ürünün tek faydası bu değil. Dilerseniz küçük bir listeyle birçok faydasını birlikte analım.

  • Kemik gelişimini destekler ve kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirimi düzenler.
  • Karaciğere ve böbreğe işlevleri için yardımcı olur.
  • Faydalı mikroorganizmaların artmasını sağlayan probiyotik bir yapıya sahiptir.
  • Cildimizin daha parlak ve güzel görünmesini sağlar.
  • Kilo sorunlarıyla mücadele etmenizi kolaylaştırır.

Bilimin keşfettiği olumlu yönlerle birlikte daha birçok katkısı bulunan bu mucizevi içeceği hem çocuklarınıza içirmenizi, hem de kişisel olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kefir Yapımı, Evlerinizde Doğal Kefir Üretin

Unutmamak lazım, her şeyin doğalı seri üretimine göre çok daha faydalıdır. Kefir için de bu bilgi değişikliğe uğramıyor. Doğal ya da güvendiğiniz markaların sütleriyle evinizde kefir hazırlamak hiç de zor değil. Hem de ihtiyaç duyacağınız gereçler yok denecek kadar az ve basit. Bir litre süt, kefir mayası, süzgeç ve kavanoz yeterli olacaktır. Peki, kefir nasıl yapılır?

Hazırlanış aşamasında öncelikle süt kaynatılır ve üst katmanı temizlenir. Sonrasında ise cam ya da plastik bir kapta yeniden soğuması için dinlendirilir. Kefir mayası (25-35 gram aralığı yeterli olacaktır) ilave edilen sütün üzeri bir bez ile örtülmeden önce bir güzel karıştırılır. Karanlık bir ortamda iki gün bekletildikten sonra ise sadece süzgeçle kavanozumuza aktarıp uygun koşullarda saklamaya devam etmek kalıyor. İşte organik bir kefiri elde etmenin yolu bu kadar basit diyebiliriz. Ayrıca sağlıklı yapısının bozulmaması adına, bu işlemlerde kaynatma sonrası herhangi bir metal ile temas etmemesini sağlamakta fayda var. Dolayısıyla süzgeç ve kapak tercihlerinizi buna göre yapmayı unutmayın. Afiyet olsun.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.