wmaraci reklam

Versiyon Nedir? Versiyon Yükseltme ve Versiyon Güncelleme

Versiyon Nedir? Versiyon Yükseltme ve Versiyon Güncelleme

Yayımlanan yazılımların daha yenileri ve daha eskilerini birbirinden ayırt edebilmek için versiyon kategorileme sistemi kullanılır. Versiyon belirleyicisi bir numara olabilirken yalnızca bir kelime veya her ikisi de olabilir. Örneğin birçok yazılım için versiyon 1.0 yaygın bir çıkış sürümüdür.  Fakat yazılımcılar isterlerse bu çıkış sürümünü bir isimle de ilişkilendirebilir. Örneğin Google'ın yaptığı algoritma değişikleri de birer versiyon değişikliğidir ve Panda, Penguen gibi hayvan isimleriyle adlandırılır.

Versiyon belirleme konusunda ne yazık ki evrensel olarak belirlenmiş sınırları olan bir standart bulunmuyor. Bu nedenle versiyon sürüm numaraları ve isimleri tamamen yazılımcıların kendi inisiyatifinde adlandırılıyor.

Versiyon Yükseltme

Bir yazılımın yeni bir sürümünü yüklemek veya güncelleme işlemi yapmak yazılımın versiyonunu yükseltmek anlamına gelir. Bazı yazılımlar yeni bir versiyon olduğunda sizi uyararak yeni sürümü indirmenize olanak sunar. Bazıları içinse geliştiricilerin sitesini takip etmeniz gerekir. Her yeni versiyon önceki sürüme göre mutlaka içerisinde iyileştirme veya geliştirme bazlı değişikler içerir.

Versiyon Güncelleme

Bir yazılımın çıkan son halini yüklemeniz versiyon güncelleme işlemi olarak adlandırılır. Yukarıda da değindiğimiz gibi güncellemeler bazen size otomatik olarak ulaşırken bazen de sizin üretici sitesi üzerinden arayıp ulaşmanız gerekebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al