Giriş Yap / Kayıt Ol

Vitamin, insanın yaşamını sürdürmek için çeşitli şekillerde elde edebildiği organik bileşenlere verilen addır. İsimlerini Latince Hayat anlamına gelen Vita kelimesiyle mineral kelimesinin başlangıcı olan min kısaltmasından alırlar. Buna karşın günümüzde bütün vitaminlerin de mineral sınıfına dâhil olmadığını bilmekteyiz. Vitaminlerin yoğunlukla besinlerden elde edilmesine rağmen, vücutta sentezlenebilen veya güneşten elde edilen halleri de bilinmektedir. Zengin vitaminli ve sağlıklı yiyeceklere ulaşabilen çocukların gelişiminin daha olumlu olduğu da vitaminlerin gözlemlenen etkileri arasındadır.

Vitaminleri temin ederken kimi zaman tabletlere başvuruluyor olsa da vitaminler doğada bulunmaktadır. Örneğin C Vitamini için turunçgilleri, B12 için et ve süt ürünlerini tüketebiliriz ve D vitamini eksikliği durumlarında güneşe çıkarak bu sorunu giderebiliriz.

Vücudumuzda depolayabildiğimiz ve hatta sentez edebildiğimiz vitaminlerin bulunuyor. Diğer bir yandan depolanmayan, depolanmadığı için de sürekli olarak tüketmemiz gereken vitaminler de var. Bu vitaminlerden en çok bilineni C Vitamini. Dolayısıyla C vitaminin tablet satışları da diğer vitaminlere göre çok daha yüksek bir oranda gerçekleşmekte. C vitamini çeşitli hastalıklara karşı savaşmasının yanı sıra yokluğunun yaşattığı olumsuz durumlardan da bizi korumakta. Örneğin denizciler bu vitaminden uzun süre uzak kaldıkları için çok şiddetli baş ağrıları ve ölümcül soğuk algınlıkları yaşamaktadırlar. Geçmiş dönem denizcilerinin sefer esnasında canlarını kaybetmelerinin en büyük sebeplerinden birisi de C vitamininden yoksun kalma durumudur.

Diğer bir yandan vitaminler çeşitli rahatsızlıktan dolayı daha az sentez edilebilir ya da çabuk tükenebilir. Böyle durumlar yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek için doktorlarınızı ziyaret edebilir ve önerilerini dinleyebilirsiniz. Vitaminlerden kaynaklanan rahatsızlıklar geçmişte pek çok soruna neden olabilmekteydi, buna karşın günümüzde hap ve tabletlerle sorunların birçoğu aşılabilmekte.

Vitamin

Vitamin takviyesi gerektiren ve yaygınlaşmış iki durumdan bahsetmek gerekirse B12 vitaminin eksikliği ve D vitamini konusu örnek verilebilir. B12 vitamini hafızamızı geliştirmemiz ve sağlığını koruyabilmemiz için oldukça önemlidir. Özellikle otçul canlılarda bolca bulunduğu için et tüketildiğinde elde edilir. Bu sebeple B12 eksikliği vegan ve vejetaryen insanlarda sıklıkça denk gelinen bir rahatsızlıktır. Bu durum hap ile B12 takviyesi yapılarak aşılabilmektedir. D vitamini eksikliği ise kapalı ve karanlık alanlarda çok vakit geçiren ya da uyku düzeni bozuk insanlarda görülmesinin yanı sıra doğal sürecin sonunda da bu rahatsızlık oldukça fazla insanda gözlemlenmiştir. D vitamini için herhangi bir rahatsızlığımız bulunmuyorsa güneşli günlerde gezintiler yapmak yeterlidir. Fakat eğer bir hastalığımız varsa yine tablet ve hap desteği alarak sorunun üstesinden gelebiliriz.

Multivitamin Nedir?

Multivitamin, birden fazla sayıda vitamini ve minerali içerisinde barındıran takviye niteliği bulunan ürünlere verilen bir isimdir. Multivitaminler içerisinde A, B, C ve D vitaminlerinin yanı sıra magnezyum ve çinko gibi vücudun ihtiyaç duyduğu diğer mineralleri de barındırır. Özellikle spor alanında faaliyet gösteren insanlar tarafından yoğunlukla kullanılan bu vitaminlerin, diğer insan gruplarında da kullanımı sıklıkla görülmektedir. Yapılan araştırmalarda multivitamin ürünlerinin büyük bir çoğunluğunun, maalesef bireyin günlük ihtiyacının tamamı kadar vitamini ve minerali vücuda sağlayamadığı görülmüştür.

Multivitaminleri kullanmaması gereken önemli bir grubun da varlığından söz etmeliyiz. Vitamin ve minerallerin vücutta az bulunması gibi, çok bulunması da çeşitli sorunlar yaratabilmektedir. Eğer bir şekilde vücudunuzda fazla bulunan bir madde varsa doktorunuz size bunu azaltmanızı tavsiye edecektir. Dolayısıyla bu süreçte çoklu maddeleri içerisinde barındıran bu takviyeleri de kullanmamamız gerekiyor. Çünkü içerisinde fazlalığından dolayı rahatsızlık duyduğumuz vitamin ve mineralleri de barındırmakta olduğunu bilmeliyiz. Böyle durumlarda eksikliğini duyduğumuz vitaminlere özel ürünler tüketebiliriz. Tabii ki tıbbi her üründe olduğu gibi multivitamin, vitamin ya da mineral ürünlerini tüketirken doktor gözetimi olması, tavsiyelerden faydalanılması oldukça önemlidir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.