Giriş Yap / Kayıt Ol

Yama, bilgisayar yazılımlarında meydana gelen bir hatayı gidermek veya yazılıma ekstra bir özellik kazandırmak için kullanıcılara sunulan küçük programcıklardır. Yamalar genellikle bilgisayar programlarındaki güvenlik hatalarını gidermek veya bozuk fonksiyonları düzeltmek için yayınlanır.

Yamalar, yalnızca hatayı gidermek için gerekli olan dosyaları içerisinde barındırırlar. Böylece bir yazılımda hata meydana geldiğinde yazımı tümüyle indirmek yerine sadece yama parçasını indirerek yazılımın hatası giderilebilir. Yamaları kullanmak için yazılımı bilgisayardan kaldırmanıza gerek yoktur. Doğrudan kurulum talimatlarını takip ederek yamayı yükleyebilirsiniz.

Yama

Yama Nasıl Yapılır?

Yamalar yazılımın geliştiricileri veya bağımsız ekipler tarafından yazılıma en uygun şekilde hazırlanırlar. Her yazılım veya oyun için yama hazırlanması gerektiğinde farklı adımların takip edilmesi gerekebilir. Oyunların Türkçe yama gibi yamalarını yapmak oldukça basittir çünkü bu kısımlar şifrelenmemiş ve düzenlenmeye açık olarak yer alır.

Yazılımın kendisiyle ilgili bir hatanın giderilmesi için sunulacak yamanınsa mutlaka yazılımın resmi geliştiricisi tarafından sunulması gerekir. Zira kaynak kodları kapalı olduğu için bağımsız geliştiriciler bu durumda yama hazırlayamazlar. Yazılım eğer açık kaynak kodlu olarak geliştiriliyorsa bu durumda diğer geliştiriciler kolayca yamalar hazırlayıp, bu yamaları Github gibi projenin yer aldığı site üzerinden yayınlayabilirler.

HASAN ORAK avatar
HASAN ORAK
pes2016 yaması ps4 bozar mı

UZMANIN CEVABIKullanacağınız yamaya göre farklı sonuçlar elde edilebilir. Bu konu hakkında net bir yorum yapmak sizi yanlış yönlendirmeme neden olabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:


WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.