Giriş Yap / Kayıt Ol

İllüstrasyon (Illustration), sanatçının eli yerine doğrudan dijital yazılım ve araçları kullanarak bilgisayar ortamı üzerinden veya bilgisayar destekli olarak üretmiş olduğu grafik çalışmalarıdır. İllüstrasyon çalışmalarının tümü yalnızca bilgisayarın asıl donanımlarıyla meydana getirilmeyebilir. Bazı usta İllüstrasyon sanatçıları daha kolay çizimler yapabilmek ve istediği görüntüyü kısa sürede elde edebilmek için bir Stylus veya dijital tablo aracından yardım alabilmektedir.

İllüstrasyon Nasıl Yapılır?

İllüstrasyon çalışmaları, ortaya çıkartılacak çalışma konseptinin kurgulanmasıyla başlar. Ortaya çıkartılacak olan grafik çalışması her nerede kullanılacak olursa olsun, doğada kolay kolay benzeri görülemeyecek ve deneysel olarak kurgulanamayacak kompozisyonlara sahip olmalıdır. İllüstrasyonlar çalışmalarını standart resimler ve dijital çalışmalardan farklı kılan en önemli özellikleri zaten kompozisyon olarak bu tip sanatsal çalışmaların insanlara daha etkileyici gelmesidir.

İllüstrasyon

Komposizyon hazırlandıktan sonra İllüstrasyon sanatçısının hangi yöntemi veya yöntemleri kullanarak istediği İllüstrasyon çalışmasını meydana getireceğine karar vermesi gerekir. Bazı grafikler doğrudan bilgisayar klavyesi ve faresini kullanarak, grafik yazılımları aracılığıyla çizimlerini tasarlarken bazılarıysa Stylus veya dijital çerçeve (pad) adı verilen çizim araçlarını kullanır. Bu tür çizim araçlarını kullanan grafikerlerin elbette yeteneğinin de olması gerekir. Çizim araçları sayesinde İllüstrasyon normal bir kalemle çiziliyormuş gibi bir İllüstrasyon programı içerisinde tasarlanabilir ve daha sonraki aşamada renklendirmesi veya düzenlemeleri yapılabilir.

Bu yöntemlerin haricinde nadiren de olsa bazı İllüstrasyon sanatçıları, önce meydana getirmek istedikleri çalışmaları bir kağıda döküp, daha sonradan bu kağıdı dijital ortama tarayıcı yardımıyla geçirip, üzerinde renklendirme ve düzenleme çalışmaları yapmaktadır.

İllüstrasyonlar içinde taşıdıkları mesaja göre bugün dijital dünyaya farklı şekillerde renk katmaktadır. Meydana getirilen Dijital İllüstrasyon çalışmaları; sanatsal alanlarda, kitapların içerisinde, televizyon, sinema ve diğer multimedya ortamlarında, web tasarımında, reklam görsellerinde ve daha birçok alanda yaygın olarak kullanıma sahiptir.

İllüstrasyon Programı

Dijital İllüstrasyon çalışmalarını meydana getirmek için elbette hem bazı donanımsal araçlardan hem de yazılımların yardımını almanız gerekiyor. İllüstrasyon sanatçıları yaygın olarak Stylus ve diğer çizim araçlarının kullanabildiği tablet modellerine yönelir. Bilgisayar ortamındaysa, İllüstrasyon sanatçılarına daha fazla donanım şansı sunuyor olması nedeniyle PC yerine Mac’lerin açık arı önde olduğunu söyleyebiliriz.

Bunlar işin donanımlık kısmı. İllüstrasyonlar meydana getirmek için kullanabileceğiniz başlıca programlarsa şunlardır;

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.