Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

GitHub, ilk defa Nisan 2008 tarihinde yayın hayatına başlayarak isteyen herkesin yazılımların kaynak kodlarını paylaşabileceği bir servis olarak hizmet vermeye başlamıştır. Topluluk faydasına yapılan organizasyonlarda servislerini tümüyle ücretsiz olarak sunan GitHub ayrıca ticari kullanıcılar için de ücretli üyelik modeline sahiptir.

GitHub, oluşturulduktan kısa süre sonra açık kaynak kodlarla dolup taşmış ve birçok projenin başlangıç adımı olmaya başlamıştır. Başta Linux platformları olmak üzere açık kaynaklı olarak yayınlanan birçok proje ve yazılım günümüzde artık ilk olarak GitHub’da paylaşılmaktadır. GitHub’ın bu kadar popüler bir web servisi haline gelmesinin en önemli nedenlerinden biri de GitHub’ın eklenen kaynak kodlarını inceleme ve revize etme şansı sunuyor olmasıdır.

Github

GitHub Anlamı

GitHub’ı kullanmaya başlamak ve anlamak için öncelikle “Git” kelimesinin ne anlama geldiğini ve işlevini öğrenmeniz gerekir. Git; ilk defa Linux çekirdeğinin geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından geliştirilen açık kaynak tabanlı bir versiyon (sürüm) kontrol sistemidir. Git de tıpkı diğer sürüm kontrol sistemlerine benzer bir işleyişe sahipti peki ama, bu sürüm kontrol sistemi nedir?

Bir yazılım geliştiricisi, yazılımı geliştirdikten sonra yazılım üzerinde çok fazla değişiklik yapmak durumunda kalıyor ve yazılımı beta ismi adı altında yayınlar. Bu süreç içerisinde çok fazla kod değişikliği yapılacağı için yazılımın güncel tutulmasını sağlamak, revize işlemlerini sıralandırmak ve yapılan değişiklikleri depolamak için versiyon kontrol sistemleri kullanılır.

Tüm bu yorucu terimleri bir yana bırakacak olursak, sürüm kontrol sistemi son kullanıcıya yazılımın yeni sürümünün olup olmadığını da belirten en önemli bileşendir. Bu sistem sayesinde geliştiriciler kodların neresinin geliştirildiğini, hangi kısmının eksik kaldığını ve kodların ne aşamada olduğunu görebilirler. Git kavramının kısaca tanımı bundan ibaret. Hub ise İngilizcede merkez anlamında kullanılan bir sözcük. Bu iki kavram birleştirildiğindeyse yazılımların güncelleme merkezi gibi bir sonuç ortaya çıkartabiliriz.

GitHub Nasıl Kullanılır?

GitHub’ı kullanmaya başlamak oldukça basittir. GitHub’ın internet sitesini ziyaret ederek kendinize bir GitHub üyeliği oluşturabilir ve hemen topluluğun içerisine dahil olabilirsiniz. GitHub üyesi olduktan sonra ise sistem üzerinde yapabileceğiniz birçok şey var. Unutmayın ki GitHub çoğunlukla yazılımcılar tarafından kullanılıyor olmasına karşın on binlerce son kullanıcı da GitHub üzerinde yer almaktadır;

Repository – Depo

Repository veya Repo, bir yazılımın proje dosyalarının içerisinde bulundurulduğu URL adresidir. GitHub üzerindeki herkes kolayca ve benzersiz bir Repo oluşturarak bu Repo adresi üzerinde istediği projelerini ve projelerin kaynak kodlarını paylaşabilir. Her proje kendi içerisinde ayrıca benzersiz ve kolayca ulaşılabilen URL’ye sahiptir.

Forking

Forking, açık olan bir projeye sizin de katılarak üzerinde değişiklikler yapmanız işlemidir. Forking Repo işlemi sayesinde diğer yazılımcılar açık kaynaklı yazılımlar üzerinde değişiklikler gerçekleştirip, yazılımın iyileştirilmesini sağlayabilirler.

Sosyal

GitHub, tüm özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda benzersiz bir sosyal ağ deneyimi yaşatır. Bir geliştirici veya kullanıcı olmanız bu nedenle GitHub’a dahil olmanız açısından önemlidir. Diğer kullanıcılarla irtibata geçebilir, mesajlaşabilir ve bir sosyal ağ üzerinde meydana getirebildiğiniz tüm aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.