Giriş Yap / Kayıt Ol

Yoast, WordPress için 2010 yılından beri geliştirilen ve 5 Milyonun üzerinde sitede aktif olarak kullanılan bir arama motoru optimizasyonu eklentisidir. Eklenti WordPress’i Google gibi arama motorları için daha uyumlu hale getirmenin yanında yazarlar için de çeşitli parametreler göstererek sitelerin içerik kalitesini yükseltmesine yardımcı olmayı amaçlar.

Yoast’nun üstlendiği çeşitli sorumluluklar vardır. Bunlar aynı zamanda eklentinin genel özelliklerinden bahsederken de kendilerine yer bulabilirler. Yoast’ın önemli özelliklerini kısaca listeleyelim.

 • Eklenti site haritanızı oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Arama motorlarına siteniz hakkında daha fazla bilgi vermenizi ve arama görünürlüğünüzü oluşturmanızı sağlar.
 • RSS beslemenizle ilgili ayarlamalar yapmanızı sağlar.
 • Sitenizin sosyal medya görünürlüğüyle alakalı düzenlemeler yapmanıza ve yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırmanıza olanak sağlar.
 • Yazılarınızı SEO odaklı yazmanıza yardımcı olmak amaçlı çeşitli parametreler sunar. Bu parametreler ile dilerseniz köşe taşı içerikleri de oluşturabilirsiniz.
 • Yazınızı yayınlamanızın ardından Google’da nasıl görüneceğinin tahmini bir önizlemesini oluşturur.

Yazılarınızı SEO odaklı yazmanıza olanak sağlayan bu eklentinin Google ya da diğer arama motorlarıyla bir bağının bulunmadığını da söylememiz gerekiyor. Evet, parametreler ve uyum koşulları içeriklerinize oldukça büyük faydalar sağlayabiliyor fakat bunlar yalnızca eklentinin beklentileri. Eğer eklentinin hatalı olduğu ya da Google algoritmalarına daha uygun olduğunu düşündüğünüz durumlar varsa bu parametreleri dikkate almamanız da sizin kararınızda. Kısacası Yoast bu konuda size yalnızca tavsiye verebilir.

Yoast

Yoast Premium Nedir?

Eklentinin ücretli versiyonu olan Yoast Premium sizlere çok daha fazla özellik sunar. Bu özellikler arasında yerel arama motoru optimizasyonu gibi kritik destekler yer almaktadır. Premium eklentinin sunduğu pek çok artı olmasına rağmen temel faktörlerde ücretsiz versiyonla aralarında bir fark bulunmamakta. Dolayısıyla Yoast Premium kullanmak bir şart değil. Peki, sağladığı faydalar nelerdir? Gelin önemli farklılıkları listeleyelim.

 • Yoast’nun yazı içi parametrelerini birden fazla anahtar kelime belirlemenize izin vererek sunar.
 • Local SEO (Yerel SEO) özelliklerini kullanmanızı sağlar. Bu özellik berber, tamirci, bakkal gibi bölgesel etkisi olan hizmet siteleri için oldukça kullanışlıdır.
 • Sitenizin gidişatına göre bir plan hazırlar. Bu sayede bir haber sitesi, bir blog ya da bir hizmet sitesi olarak diğerlerinden ayrılmanıza olanak yaratır.
 • Ürünler için de destek sağlar. Bununla birlikte sitenizde sattığınız ürünler için de optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz.
 • Video SEO, günümüzde birçok işin görselleştiğini ve metnin değer kaybettiğini söylersek hata yapmış olmayız. Bu destek de bu gibi nedenlerle oldukça önemli.
 • Reklamları kaldırır. “PRO’yu kullanmalı mıyım?” stresinden sizi kurtaracağı ortada.

Yoast Premium bu özellikleri sağlıyor olmasıyla birlikte biraz tuzlu bir eklenti. Birçok profesyonel temadan daha yüksek ücretle satılmakta olan plugin’e sahip olmak istiyorsanız 89 Dolarlık ücretini ödemeyi de göze almanız gerekiyor. Sitelerinizin Google sıralamaları için göze alınabilir bir bedel olup olmadığının kararını vermek de siz kullanıcılara kalmış.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.