Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Yumurta donasyonu, vücudunda üreme işlemi için yeterli kalitede yumurta üretemeyen hastalara yumurta sağlanmasıdır. Yumurtalıkları sağlıklı çalışan kadınların donör olarak yumurta bağışında bulunması işlemine yumurta donasyonu adı verilmektedir. Bu sayede rahatsızlık yaşayan insanların da anne olabilmesi sağlanır. Dünya üzerinde bağışa olanak sağlayan çeşitli kurumlar mevcuttur. Bunlardan bazıları direkt olarak yumurta donasyon merkezi adıyla hizmet vermektedir, bazıları tedavi merkezlerinde tüp bebek gibi yöntemler için bağış kabul etmektedir, bazıları ise araştırma amaçlı merkezlerde buna yönelik donörleri kabul etmektedir.

Sperm Donasyonu Nedir?

Sperm donasyonu da tıpkı yumurta gibi benzer amaçlarla gerçekleştirilen bir işlemdir. Sperm bağışı alınarak, sağlıklı sperm üretimi yaşamakta olan hastalara yardımcı olunur. Sperm hücrelerini sağlayan ve bağışlayan kişiye de donör denilmektedir. Spermler de çeşitli merkezlere bağışlanarak kullanımı sağlanılabilmektedir. Bunların bazıları tedavi amaçlı hareket ederler, bazıları ise araştırma amaçlı spermleri kullanırlar.

Yumurta Donasyonu

İki işlem de ülkemizde yasal olarak sağlanamadığından ötürü tedaviye başvurabilecek insanların çevre ülkelerden hizmet almaları gerekmektedir. Bu konuda ülkemiz vatandaşları vize ya da pasaport gerektirmeden giriş yapabiliyor olduklarında dolayı çoğunlukla yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sağlık hizmetlerinde tercih ediyorlar. KKTC sağlık turizminde öne çıkan bir ülke, özellikle de tüp bebek, sperm ve yumurta donasyonu gibi başlıklarda dünyanın birçok ülkesinden misafirleri ağırlıyor ve sağlık hizmeti veriyor. Dolayısıyla ülkemize olan yakın konumuyla da birlikte vatandaşlarımızın ebeveynlik olma aşamalarındaki sağlık alanı hususlarında böyle bir şansları mevcut.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.