Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

CSS ile Yapıldığına İnanamayacağınız 13 Şey

Tarih: 11 Mayıs 2018   Kategori: Tasarım   Yazar: Being  |  10052 kez okundu

Geçtiğimiz hafta CSS’e fısıldayan Abla’yı sizinle paylaşmıştım. Önce Allah’ın büyük bir lütfu olarak görünen bu yeteneğe şaşırmış, sonra “Acaba dünyada başka böyle insanlar var mı? Bunlar insansa biz neyiz…” şeklinde sürüp giden iç kavgama tanıklık etmiştim. Biraz araştırdığımda, dünyanın her yerinden farklı web tasarımcılarının CSS ile harikalara imza attığını fark ettim.

Hemen aşağıda listelemiş olduğum CSS ile yapılan havalı şeylere tanık olunca, insana Web işlerinden hafif bi’ soğuma gelmiyor desem yalan olur… Bazılarımız (bkz: ben) CSS ile iki tabloyu ortalamaktan acizken, yetenekli web geliştiricileri boş bir internet sayfasını sadece CSS kullanarak bir başyapıta dönüştürebiliyor. İşte onlardan beğeneceğinizi umduğum ve CSS ile yapıldığına inanılması güç 13 CSS çalışması örneği:

01. CSS ile yapılmış Simpsonlar

Chris Pattle, bir çizgi dizi olan The Simpsons’ın ikonik karakterlerini bir araya getirdiği inanılmaz kapsamlı bir CSS çalışmasına imza atmış. Simpsonların her birinin yüzünü ayrı bir CSS kaynağında derleyen Chris, çıtayı göklere taşıyarak her karakterin yüzüne ufak bir efekt vermeyi de es geçmemiş.

Bazı karakterler nefes alıyor, bazıları göz kırpıyor ve bazılarının yüzünün şekli değişip tekrar eski halini alıyor. Açık konuşalım, biri bunu önünüze getirip CSS ile yapılmış dese, kaynak kodunu görünceye dek kesinlikle inanmazdık…

02. CSS ile yapılmış Minion’lar

Amr Zakaria, CSS yeteneğinin vücut bulduğu bir başka isim. Minion çılgınlığını farklı boyuta taşımak isteyen Amr, MiThe Simpsonsnion’ları baştan aşağıya CSS ile kodlamış. Kodlamakla kalmamış, karakterlerine animasyon katmış. Minion’lar siz ona baktığınız sırada gözlerini kırpıyor ve arkadaş canlısı tavrıyla el sallıyor.

03. CSS peynir tabağı

Bu peynir tabağını başka birinin monitöründe görsek, bir illüstrasyon ve minimalist çalışmanın eseri olduğunu düşünebilirdik. Oysa Hugo Giraduel’in peynir tabağı ve peyniri tamamen CSS ile kodlanmış bir yanılgıdan ibaret. Kaynak kodlarına göz attıktan sonra, insanın peynir sevmeyen birini görünce ağzına kürekle vurası geliyor.

04. CSS pixel art çalışması

Hugo Giraude’den bir başka CSS çalışması daha… Sanatçı bu kez 8-bit bir karaktere tek bir CSS elementi kullanarak hayat veriyor. Şaşırtıcı ama bir o kadar da gerçek.

05. CSS yaratıkları

CSS Yaratıkları veya orijinal adıyla CSS Creatures, Bennet Feely tarafından yalnızca HTML ve CSS kullanılarak hazırlanmış bir başka güzel örnek. Bennet’in çalışmasını özel kılan, yaratıklarla etkileşime girebiliyor olmamız.

Bu CSS ile yapılmış yaratıklar gülmek, kahkaha atmak ve ağlamak gibi bazı özel animasyon efektlerine sahip. Tahmin ettiğiniz üzere evet, onlar da CSS ile yapılmış. Bennett’in sunduğu bir güzel ayrıcalık da isteyen herkesin basit bir Tweet atarak; dişleri, bıyığı, rengi, gözleri ve ağız şekliyle oynayabildiği bir başka CSS yaratığı oluşturabilmesi. Hakikaten ilginç, öyle değil mi?

06. CSS Long Cat (uzun kedi)

Responsive tasarımlar günümüzün vazgeçilmezleri. Hepimiz Responsive’e ayrı pencereden bakıyoruz fakat bizim gördüklerimizin dışında şeyleri gören birileri var. Mesela Web tasarım uzmanı Masayuki Kido’nun hazırladığı responsive uyumlu kedi gibi.

Bu internet sitesini ziyaret ettiğinizde internet pencerenizin boyutuna göre ekranda CSS ile yapılandırılmış olan kedinin boyu uzuyor veya kısalıyor. Pencereyi gereğinden fazla açmayı başarırsanız kedicik patlıyor. Pencereyi sıkıştırdığınızdaysa kedi kilo alıyor. Eğer CSS ile yapılmış bu çalışmayı beğendiyseniz “About me” kısmından arkadaşın diğer projelerine de göz atmanızı tavsiye ederim.

07. Yuvarlanan kutu kola

Bir başka eğlenceli CSS çalışmasına ne dersiniz? Roman Cortes’in hazırladığı bu sayfada ufak bir sihir var. Sayfayı sağa kaydırdığınızda (scroll yaparak) kola şişesinin 360 derece ve hoş bir şekilde döndüğünü göreceksiniz. Merak ediyorsanız söyleyeyim, evet bu da CSS ile yapılmış.

08.  Hesap makinesi

CSS ile tek başına hesap makinesi yapmak elbette mümkün değil. Bu projenin sahibi hesap makinesinin arayüzünü HTML/CSS ile tasarlamış ve hesap makinesi fonksiyonlarını JavaScript kullanarak halletmiş. Sadece HTML/CSS tasarımı için bile göz atmaya değer bir proje.

09. CSS ile flash animasyon efekti

CSS ile tek başına yapılan efektlerin bugüne kadar bayağı kaldığını düşünenlerdenseniz, Grid Animation Effect isimli bu çalışma önyargılarınızı kırmanıza yardımcı olabilir. Web dünyasında eskiden hakim olan Flash efektlerine benzeyen bu efekt animasyonu, tamamen CSS kullanılarak yapılandırılmış.

10. CSS ile yapılmış iOS düğmesi

JavaScript kullandığınızda iOS düğmesini tasarlamak büyük bir iş olmayabilir. Ya tamamen CSS kullanarak bu butonu yapmanız gerekseydi ne yapardınız? Şahsen ben kendimi en yakın camdan aşağıya atmayı tercih ederdim, neyse ki tüm web geliştiricileri benim kadar karamsar ve yeteneksiz değiller. İyi ki varsın Dan Eden ve Dan Eden gibiler…

11. CSS ile yapılmış bir başka Minion

Listemizdeki ikinci Minion olduğuna göre CSS’e yetenekli kişilerin Minion’lara karşı özel bir ilgi duyduğunu varsayabiliriz. Gerçek olamayacak kadar güzel bu örnekte Minion hareket etmiyor fakat flat tasarım havası ve arkasındaki kod emeği gerçekten büyüleyici.

12. CSS ile hazırlanan hareketli menü

CSS ile hazırlanmış bu menü örneğinde biraz JS desteği de alınmış. Buna rağmen bu tarz butonlardan oluşan bir internet sitesi tasarladığınızda, kullanıcıların ekrana aval aval bakacağını hayal etmeden geçmek güç.

13. “Yükleniyor…” kiti

Birçok internet sitesi Loader olarak farklı ikonlar kullanıyor. Bu arkadaşların yaptıkları ikonlar ise saf CSS’den oluşuyor. Loaders Kit’de göreceğiniz ikonlar, kesinlikle şimdiye kadar gördüğünüz en iyi yükleniyor ikonları olacak.

Tüm bu çalışmalara göz attıktan sonra insanların yeteneklerine hayran olmamak elde değil. Eğer sizin de bu tarz etkileyici bir CSS çalışmanız varsa listenin dibine zevkle tutturum :)

15 Yorum
Hasan avatar
Hasan • 2 yıl önce
Daniel Eden denen şahsiyet zaten baya ünlü bir front-end uzmanı, github profiline bakabilirsiniz. Adam tek bir alana(front-end) yoğunlaşmış hayatı boyunca. Normal açıkçası, ayrıca bu listede yer alan tüm tasarımlar da aslında normal çalışmalar. Arkadaşlar bu şahıslar front-end uzmanıdır, adamların zaten tek alanı bu. Sizin piyasada gördüğünüz spagetti yazılımcılar da zaten yazılımcı değildir o başka konu. Yani çevrenizdeki insanlarla bunları kıyaslamanız saçma olur.

Bu geliştiriciler işin en ince noktasına kadar zaten bilmek zorunda, çünkü sadece tek bir dilde yoğunlaşıyorlar. Bir proje çıkartayım diye 500 sistem kullanmazlar, bu kişileri araştırırsanız da zaten front-end projelerinden başka şeyler göremezsiniz hep statik projeleri vardır. Yani kısaca; 1 proje için 50 dili yarım yamalak öğrenmek yerine, sadece tek bir dilde senior olmanın peşindeler. Kısaca ağır işsizlik.

Being sırf senin bu sevdan için buna açıklık getirmek istiyorum;

Kötü yanlar;
- Bu şahıslar hiçbir zaman proje üretemezler, sadece open source yazılım geliştirebilirler. Çünkü back-endde zayıftırlar, ayrıca 1 yazılım üretmek için 20+ dil bilmek lazım en az, bunu karşılayamazlar.
- İş bulma süreci zordur, nasıl derseniz; yazılım iş ilanlarına bakarak anlayabilirsiniz. İnsanlar tek bir alanda uzman değil de 50 dilde bilgisi olan insanı tercih ederler, çünkü yazılım hiçbir zaman tam olarak bilinmez. Ve masraftan kaçınma.
- CSS takım işidir, yani kimse tek başına aaa ben bunu yaptım diyemez. Ne kadar iyi kodlasa da tarayıcılarda uyumluluk sıkıntısı verecektir.

Yani hep sıkıntı Being'im smile
Teknolojide zaten kimse uzman değilken, teknolojinin başı sonu belli değilken ben heçkırım dercesine CSS uzmanıyım diye bağırmak kendine eziyettir. Adama abi büyüksün derler, pofpoflarlar! wink

Asıl konumuz şimdi bir de OOA (Object oriented analyst) denen bir uzmanlık var, yani bu yazılımcılık devri yakında kapanacak. OOA denen adam yazılımda gerekli şeylerin nasıl kodlanacağı hakkında analizler yapıyor, kağıda taşa kayaya yapıyı yazıp koda döktürüyor. Yani yazılımcının artık sanat yapmasına gerek yok. OOA'lar zaten sanatın nasıl yapılacağına karar veriyor artık. Yazılımcı denen adama artık iş kalmıyor. Yakında yapay zeka yazılımlama çıkacak, ne OOA kalacak ne de yazılımcı. Yazılımla ne koyduysan o kârdır, yazılım amaç değil araçtır.
antoniofeixe avatar
antoniofeixe • 2 yıl önce
Aga yalnız olayı bu denli umursayıp adamların hayatını bu denli düşünmen de bana daha ağır bir işsizlik gibi geldi smile işin şakası bir yana yazarken demi erinmedin mübarek.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Çok güzel ve kritik noktalara parmak basmışsın Hasan, teşekkür ederim. Söylediklerinin tamamında haklılık payın var. Yine de bu adamların elinde büyük bir yetenek var. Front-End olup da benden kötü tablo ortalayan insanların sayısı azımsanamayacak kadar çok. Bu projeleri çıkaran arkadaşları yabana atmamak lazım smile Uzun uzadıya yorumun için ayrıca teşekkürler smile
cthax avatar
cthax • 2 yıl önce
Dedi Hasan
mustafaersy avatar
mustafaersy • 2 yıl önce
1 yazılım için 20+ dil en az derken?
iki nokta üst üste avatar
iki nokta üst üste • 2 yıl önce
Konusuyo iste toplasan dunyada 20 dil bulamazsin
resatyigen avatar
resatyigen • 2 yıl önce
Olsun ben hep div lerle yapıyom
barkodajans avatar
barkodajans • 2 yıl önce
CSS sen nelere kadirsin.
Kimi zaman bir buton.
Kimi zaman bir resimsin.
Yokluğun hissedilir sen yoksan bu kod yığınınında.
Bizi sensiz bırakma.
Kara gözlü CSS'im smile
MRCBOX avatar
MRCBOX • 2 yıl önce
Ağlıyasım geldi sinirlerim bozuldu ben illüstrasyon da zor yapıyorum bunları
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 2 yıl önce
-" Bunu dokuyan çocuk kör oldu ."
dincerdirlik avatar
dincerdirlik • 2 yıl önce
Tüm yazılarını heyecanla okuyorum kardeşim, o kadar güzel yazıyor ve anlatıyorsun ki inan hemen hemen her gün yeni yazın var mı diye hemen bloga bakıyorum.

bu güzel paylaşımları bizimle paylaşıp hazırladığın için çok teşekkür ederim kardeşim. Senin gibi 4 kişi bulsam büyük bir proje yapa bilirim smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Sağ olun hocam, sizler varsınız ki bizler varız smile Yazılanlar okuyan olmadıktan sonra yazmak ne işe yarar? smile Çok teşekkürler.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 2 yıl önce
Hepsi baya güzel ama CSS ile iOS düğmesi yapan kişiye buradan selam olsun smile
sworks avatar
sworks • 2 yıl önce
Ios düğmesi bende de var ama yaptırdığım için css mi java mı bilmiyorum smile Sağlam bilgisi olan birine yaptırmıştım.
Oktay avatar
Oktay • 2 yıl önce
Gerçekten de harika. CSS3 ile neredeyse JavaScript'i gömecek düzeye geldi.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.