Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

Google Yeni Search Console’u Beta’dan Çıkardığını Duyurdu!

Tarih: 05 Eylül 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  1157 kez okundu

2017 yılının başında yeni bir Search Console ile internet yayıncılarının yükünü hafifletmek için yola çıkan Google, mutlu sona neredeyse ulaştı. Yerel özellikleri yavaş yavaş Beta sürümüne taşıyan şirket, bugün itibariyle yenilenmiş Search Console’u Beta’dan tamamen çıkardığını duyurdu.

Yeni Search Console ile birlikte, hayati araçlar olan “Manuel İşlemler” özelliğinin yanı sıra “Test Live” adı verilen “Canlı Test” özelliği de yenilenmiş sürüme dahil edildi. Dolayısıyla bugünden itibaren, artık yeni Search Console sürümünde eski sürümdeki özelliklerin neredeyse tümünü kullanabilir ve yenilenen arayüzle birlikte sisteme kazandırılan önemli ekstra özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Yenilenen Search Console ile birçok özelliğin entegrasyonu yapıldı. Bizler de bunu zaman zaman WM Aracı Blog ve Forum üzerinden duyurduk. Yine de şöyle bir toparlamamızın faydalı olacağını düşünüyorum:

  • Yeni sürümle birlikte Search Console, Google’ın güncel tasarım anlayışının çizgilerine göre tamamen yeniden tasarlandı.
  • Index Kapsamı özelliği sayesinde Webmasterlerin sitelerine ait tarama durumundan detaylı şekilde haberdar olması sağlandı.
  • Önceki sürümde sitenizin yalnızca 90 günlük arama trafiği analizlerine ulaşabilirken, yeni sürümde bu veriler 16 aylık olarak sunuluyor.
  • Mobil Kullanılabilirlik başlığı altında hatalı sayfalarınız otomatik olarak tespit edilip, kullanıcı deneyimini iyileştirmeniz adına Search Console üzerinde rapor olarak sunuluyor.
  • AMP ve tarama hataları konusunda iyileştirilen bildirim sistemi sayesinde sayfaların etkilendiği sorunlar hakkında detaylı bilgi edinilebiliyor. Yayıncılar bildirimler sayesinde tarama hataları tüm sitelerinin kaderini etkilemeden düzenleme yapabilecekler.
  • URL Denetimi aracı yardımıyla Webmasterler artık spesifik bir sayfanın dizin durumu hakkında bilgi alabildikleri gibi, değişikliğe uğrayan sayfalarını tekrar index’lenmesi için Google’a bildirebiliyor.

Yeni Search Console’a nasıl ulaşabilirim?

Search Console’a giriş yaptıktan hemen sonra sağ üst köşedeki “Yeni Search Console’u kullan” butonuna tıklayarak yeni tasarıma erişebilirsiniz. Şu an için arayüzde yeni görünümü varsayılan atamak için bir buton yer almıyor: Ancak mülklerinizin birindeyken sayfayı yer imine kayıt ederek bu sorunu aşabilirsiniz.

Eski Search Console ne zaman kaldırılacak?

Search Console’un beta sürümünden çıkması hakkında Merkezi Webmaster Blogu’ndan açıklama yapan Google, eski Search Console’un bir süre daha aktif olacağını belirtiyor. Yeni sürüm pek çok özelliğe sahip olmasına rağmen eski sürümdeki bazı özellikler hala aktarılabilmiş değil.

Google; tüm üyelere gönderecekleri mesaj ellerine ulaşıncıya dek eski sürümün aktifliğini koruyacağını ve makul bir sürenin sonunda eski Search Console’un sistemden tamamen kaldıracağını belirtiyor.

Bugün eklenen “Denetim Aracı” sayesinde artık Google Gibi Getir işlemi de yapılabiliyor. Search Console konusunda mutlu sona çok az kaldı, yeni Search Console’u siz yeterli buluyor musunuz?

6 Yorum
TheAnalyzer avatar
TheAnalyzer • 6 ay önce
Eskiye daha modern
kaanst avatar
kaanst • 6 ay önce
Hayırlı olsun. smile
Niqo0 avatar
Niqo0 • 6 ay önce
Bu hoşuma gitti, çok karışık değil hızlı.

Söyleyinde Google+ içinde bir şeyler yapsınlar azıcık sosyal medyaya benzesin.
Gerilim avatar
Gerilim • 6 ay önce
g+ kalkacak büyük ihtimal. Tutturamadılar onu..
Niqo0 avatar
Niqo0 • 6 ay önce
Tutmaz hocam o, hiç kullanıcı dostu bir yapısı yok. Her şey karma karışık, tamam biz işimizi görüyoruz ama yetersiz. Özellikleri bile yetersiz diye düşünüyorum.
Gerilim avatar
Gerilim • 6 ay önce
Özünü kaybetmiş ama farklı renk ve tasarımda olmuş. Hızlı ve kullanışlı.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.