wmaraci reklam

3D Nedir?

3D Nedir?

3D, herhangi bir resim veya görüntünün aynı anda hem derinlik hem genişlik hem de yüksekliğinin olması halidir. 3D'yi en somut şekilde basit bir örnekle açıklamaya çalışalım; diyelim ki bilgisayarınızdan herhangi bir elma fotoğrafı açtınız. Bu fotoğrafta elmanın yalnızca genişlik ve yüksekliğini göreceksinizdir. Yani bu fotoğrafta gözünüze yansıyanlar yalnızca görüntünün genişliği ve yüksekliği olacaktır. Bu fotoğrafın derinliğini göremediğiniz durumlarda bu görsel 2 boyutlu/2D olarak adlandırılır.

Görsel içerisinde aynı anda derinlik, genişlik ve yüksekliğini gördüğünüzdeyse bunu 3 boyutlu/3D bir görüntü olarak kabul edebiliriz. Anlaşılması açısından bir örnek daha sunacak olursak bilgisayar oyunlarının içerisinde birçok hareket eden nesne yer alıyor. Bu nesneleri şayet her açıdan gözlemleyebiliyorsak bu oyun muhtemelen 3D grafik özelliklerine sahip bir oyun demektir.

Örnekleri bilgisayarlar üzerinden veriyor olmamıza karşın 3D yalnızca bilgisayar ve görüntü dünyasında kullanılan bir terim değildir. Endüstriyel alanda gerçekleştirilen birçok çalışmada kalıpların 3D yani 3 boyutlu haline ihtiyaç duyulur. Dahası bugün inşa edilen modern yapıların bir çoğu henüz inşa aşamasına başlanmadan önce bilgisayarlarda yer alan 3D destekli çizim programları yardımıyla plan şeklinde meydana getirilir.

3D teknolojisi son yıllardaysa aktif olarak sinema filmlerinde, oyunlarda ve ses sistemlerinde kullanılmaktadır. Normal yaşantımız içerisinde birçok nesneyi 3 boyutlu olarak görebiliyor olmamız nedeniyle 3D unsuru kullanılan yapımlar 2D yapımlara göre daha büyük gerçekçiliğe sahiptir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al