Giriş Yap / Kayıt Ol

4G (Fourth Generation), Türkçesiyle 4. nesil, mobil cihazlara daha hızlı şekilde IP tabanlı olarak veri ve ses transferi sağlamaya yardımcı olan teknolojidir. 2G ve 3G teknolojileriyle değişen hayatımız Türkiye'nin de 4G kullanan ülkelerin arasında yer almasıyla birlikte hayatımızı değiştirecek ve bize sayısız avantajı sunacak. 4G teknolojisinin mobil cihazlarımıza sunacağı ilk avantaj, internette yapacağımız gezintilerimiz sırasında daha az yükleme süresi beklemek zorunda kalmamız olacaktır.

Kabul etmek gerekir ki 3G hızında kullandığımız bir internet bağlantısı mobil cihazlar üzerinden istediğimiz işlemleri gerçekleştirmek için çoğu kez yeterliydi. Fakat iş mobil cihazlarımız üzerinden dosya indirmeye geldiğinde uzunca beklememiz gereken süreler karşımıza çıkıyordu. 4G teknolojisi bu sorunların tamamını geride bırakmamız anlamına geliyor.

4G

4G ile birlikte eskiden 3G teknolojisiyle indirdiğiniz bir dosyayı ortalama 5 ile 7 kat arasında daha hızlı indirme potansiyeline sahip oluyoruz. Yani,  örnek vermek gerekirse 3G destekli cihazınıza indirdiğiniz bir müzik albümü normal şartlarda maksimum bağlantı hızınızda 20 dakikada tamamlanıyorsa 4G kullanan bir cihazla aynı müzik albümünü indirmeniz için 3 dakika gibi bir süre fazlasıyla yeterli olacaktır. 3G ile cihazlarımızın indirme hızı ortalama 1Mbit/s sınırında takılırken 4G kullandığımız bağlantımızın hızı ortalama olarak 6Mbit/s civarında olacaktır.

4G bağlantısını kullanabilmek içinse öncelikle hattınızın hizmet sağlayıcısı operatörün 4G teknolojisine geçiş yapması gerekiyor. Bunun akabinde kullanıcı olarak son sistem yeni 4 ve 4,5G destekli bir SIM kartla cihaza sahip olmanız gerekiyor.

 Tıpkı 3G'de karşılaştığımız sorunlarla maalesef 4G ve 4,5G ile de karşılaşacağız. Yani dağda bayırda yine cihazımız en fazla 2G çekeceği gibi 4G hizmetinin sunulmadığı bölgelerde de tüm eksiklerinizi tamamlamış olsanız bile 4G teknolojisinden maalesef faydalanamayacaksınız.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.