reklam
reklam

SIM Nedir? SIM Kart ve SIM Çeşitleri

SIM Nedir? SIM Kart ve SIM Çeşitleri

SIM (Subscriber Identity Module) veya Türkçesiyle Abone Kimlik Modülü; GSM operatörlerinin sunmuş olduğu servislerden faydalanmaya yardımcı olan bir mikroçiptir. Cep telefonları içerisine yerleştirilen SIM kartların Standart SIM, Mini SIM, Mikro SIM ve Nano SIM şeklinde farklı çeşitleri bulunmaktadır.

SIM Kart

SIM Kartlar GSM operatörleri tarafından müşterilerine sunulan ve içerisinde adres defteri barındırmakta olan bir mikroçiptir. Bu mikroçipler yardımıyla tanımlanan numaramızı kullanabilir, GSM operatörünün bize sunduğu arama yapma, SMS, sesli mesaj ve internet gibi tüm servislerden faydalanabiliriz.

SIM kartların en büyük avantajlarından biri içerisinde özel bir rehber barındırma kapasitesine sahip olmasıdır. Bu rehber sayesinde telefon değişikliklerinde SIM kartımızın içerisindeki numaraları kolayca yeni rehberimize taşıyabilir ve böylece numara kaybı olmadan tüm kişilerinizi kolayca aktarabilirsiniz. Her SIM kartın içerisinde depolayabileceği kişi sayısı SIM kartın özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle SIM kartınızın kaç kişi alabileceği hakkında bilgi almak için kartınızı satın aldığınızda size verilen kullanım kılavuzuna göz atabilirsiniz.

SIM’lerin içerisinde kişisel bir adres defteri yer alıyor olması nedeniyle bir de PIN adı verilen koruma ve şifreleme mekanizması bulunmaktadır. Cihaz açılırken SIM kart ile çalıştırılabilmesi için bu PIN koduna ihtiyaç duyulur ve PIN’in 3 kere yanlış girilmesi halinde PUK koduna ihtiyaç duyulur.

SIM kartların içerisinde;

 • Telefon numarası
 • Tarife
 • LAI
 • Servis menüsü
 • Yazılı mesajlar
 • Adres defteri (Ortalama 250 kişi kapasiteli)
 • PIN kodu

Yer alır. SIM kartı olmayan bir telefon ile kendi numaranız üzerinden arama yapamaz veya aramalarınızı yanıtlayamazsınız. Üstelik SIM kartsız cihazlarla yalnızca izin verilen acil çağrı servislerine (Polis ve Acil sağlık gibi) aramalar yapabilirsiniz.

SIM Çeşitleri

SIM çeşitliliğini tetikleyen en önemli şey teknolojik cihazların gelişimi ve buna bağlı olarak tasarımlarının yenilenmesidir. Yeni nesil cihazların içerisinde artık daha güçlü donanımlara yer verilerken tasarımında kaliteli olması kaygısı taşınıyor ve SIM kartlar küçültülerek fazlalık olarak Board üzerinde alan kaplamasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Standart SIM: Standart SIM, en büyük boyuttaki SIM kartlardır. Bu SIM kartlar özellikle eski nesil cep telefonlarının içerisinde kullanılan boyut olarak en büyük olan modellerdi. Akıllı bir işletim sistemine sahip olmayan tüm cihazlar hala bu en büyük SIM kart olan standart boyutu kullanmaktadır. Akıllı cihazların ve özellikle günümüzde üretilen cihazların hiçbiri standart SIM kullanmıyor. Nokia 6600’ı ve Samsung E250’yi Standart SIM’i kullanan en bilindik cihazlar olarak örnek gösterebiliriz.

Mini SIM: Mini SIM’ler yıllardır piyasada yer alan ve eski nesil akıllı telefonların içerisinde en çok kullanılan SIM kartlardır. Boyut olarak kısmen Standart SIM’e oranla küçültülmüş olmasına karşın yine de büyük olarak kabul edebileceğimiz boyuta sahiptir. iPhone 3GS ve Nexus 4’ü Mini SIM kart kullanan telefonlar olarak örnek gösterebiliriz.

Mikro SIM: Mikro SIM kartları günümüz akıllı cihazları içerisinde en çok kullanılan SIM kart modellerinden biri olarak diğer kartlardan ayırt edebiliriz. Özellikle Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların neredeyse tamamı Mikro SIM kartları kullanmaktadır. Mini SIM kartlara göre daha küçük boyutlara sahip olan Mikro SIM kartlar telefonların daha ince ve hafif olmasında önemli bir role sahiptir. iPhone 4, iPhone 4S, Nexus 5, Samsung Galaxy S5 gibi cihazları Mikro SIM kullanan cihazlar olarak örnek gösterebiliriz.

Nano SIM: Nano SIM kartlar şuanda en küçük boyutlara sahip olan SIM kartlardır. Birçok popüler marka ve başta Apple ile Nokia olmak üzere Nano SIM kartları yeni nesil SIM kartlar olarak kabul edilmektedir. Nano SIM kartlar diğer kartların aksine SIM kartın yalnızca mikroçip bölgesinin alınarak kullanılmasıdır. Etrafında hiçbir koruma olmayan Nano SIM kartlar çok daha fazla korumasız olmasına karşın küçüktür ve cihazların daha ince olmasında önemli role sahiptir. iPhone 6, 6S ve Nokia Lumia serisi gibi birçok cihaz Nano SIM kullanmaktadır. HTC de HTC One M8 modeliyle birlikte Nano SIM kart kullananlar köşesinden yerini alan üreticiler arasındadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al