Giriş Yap / Kayıt Ol

3G veya açılımıyla Üçüncü Jenerasyon Mobil Teknolojiler, mobil cihazlarımızda kullandığımız bağlantı şeklinin ikinci nesilden sonra çıkış yapmış olan iletişim standardıdır. İlk haberleşme standardı olan 1G ilk mobil cihazların 1980'li yıllarda kullanılmasıyla birlikte sunulmuştur. 1G teknolojisini daha sonra 2003 Yılında çıkış yapan 2G takip etmiş ve son olarak da daha gelişmiş özellikleri içerisinde barındıran 3G çıkış yapmıştır. 3G daha önceki jenerasyon bağlantılara göre hem daha kaliteli telefon görüşmeleri hem de süper hızlı internet bağlantısı avantajlarına sahiptir.

3G

3G Hız Testi

3G yüksek hızda sıralı indirme ve yükleme avantajına sahip olan bir bağlantı tipidir. Bu özellik sayesinde 3G bağlantılar üzerinden kullanıcıların yapacakları indirmeler saniyede 1.76 MB'dan 21 MB'a kadar çıkabilmektedir. Nasıl ki normal hız testi ölçümü yapmak için bazı aracı siteleri kullanıyorsak 3G hattın hız testini ölçerken de aynı şekilde online hız ölçüm sitelerinden faydalanabiliriz.

Şayet cihazınız iOS veya Android işletim sistemine sahip bir cihazsa o halde cihazınızın uygulama marketleri üzerinde yer alan Speedtest.Net tarafından sunulan SpeedTest uygulamasını kullanabilirsiniz. 0 ile 50 Mhps bareminde ölçüm yapan bu uygulama sayesinde saniye başına indirme ve gönderme hızınızı kolaylıkla test edebilirsiniz.

Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra “Begin Test” seçeneğine basmanız hız ölçüm testini başlatmanız için yeterli olacaktır. Ayrıca dilerseniz uygulamanın size sunduğu gelişmiş ayar seçeneklerini kullanarak daha isabetli bir sonuç elde edebilirsiniz.

3G Nasıl Açılır?

3G bağlantı seçeneğini şuan ülkemizde Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone sunmaktadır. Eğer hattınızda daha önce hiç 3G bağlantı gerçekleştirmediyseniz aşağıdaki adımları takip ederek operatörünüze hattınızı 3G kullanımına açma talimatı verebilirsiniz;

  • Turkcell'de 3G'yi açmak için; “3G” yazıp  “2222” ye SMS gönderin.
  • Vodafone'da  3G'yi açmak için;“3G” yazıp  “3636” ya SMS gönderin.
  • Türk Telekom'da 3G'yi açmak için: “3G” yazıp  “5555” ya SMS gönderin.

Hattınızı 3G'ye açma işlemini tamamladıktan sonra artık hücresel veriyi 3G üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz. Android cihazlarda Ayarlar menüsü içerisinden Mobil Ağlar seçeneğine giriş yaparak 3G'yi aktif hale getirebilirsiniz. iOS cihazlardaysa Ayarlar menüsünden Hücresel sekmesi altında 3G'yi Etkinleştir seçeneğini kullanarak 3G'yi aktif hale getirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.