reklam
pst.net
fipek

501 Hatası Nedir? 501 Hatası Nedenleri ve 501 Hatası Nasıl Düzeltilir?

501 Hatası Nedir? 501 Hatası Nedenleri ve 501 Hatası Nasıl Düzeltilir?

501 Hatası, gerçekleştirilmeye çalışılan işlemin tamamlanamadığını vurgulamak için saptanan 501 numaralı HTTP hata durum kodudur. Bu hatayı aldığınızda bazı nedenlerden dolayı karşıdaki sunucuyla ilgili işlemlerinizin yerine getirilememesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. 

501 HTTP Hata koduyla herhangi bir işletim sistemi veya internet tarayıcısı kullanmakta olan bir cihazda karşılaşabilirsiniz. Bu hata durum kodu sunucu kaynaklı olması nedeniyle kullanıcı olarak 501 hatasını düzeltmenize yardımcı olacak bir yöntem bulunmamaktadır. Yine de kullanacağınız bazı basit yöntemler sorunun aşıldığı anda işlemlerinizi halletmek için kullanılabilirler. Bu öneriler için yazımızın son başlığı olan “501 Hatası Nasıl Düzelir” kısmında yer alan kullanıcılar için önerileri deneyebilirsiniz.

501 Hatası Nedenleri

501 Hataları sunucuda meydana gelen bazı sorunlardan dolayı meydana gelir ve bu hatanın giderilmemesi sonucunda kullanıcılar gerçekleştirmek istedikleri işlemleri meydana getirirken bazı hatalarla karşılaşabilirler. Bir sunucunun ise 501 hatasını vermesinin birkaç öne çıkan nedeni olabilir;

 • Aşırı Yüklenme Sorunu: Web sunucunda meydana gelen aşırı yüklenmeler 501 hata koduyla karşılaşılmasına neden olabilirler. Sunucunun trafik bandını tüketmesi, sunucunun saldırıya uğraması yada CPU limitinin tümüyle tüketilmesi gibi durumlarda 501 hata kodu sorunu yaşanabilir.
 • Web Sunucu Hataları: Web sunucusunda herhangi bir hata meydana gelmiş ancak bu hata çözümlenmemişse kullanıcılar internet tarayıcısını kullanarak servislere ulaşmaya çalıştıklarında 501 hata durum koduyla karşılaşabilirler. 
 • Güncelleme Hataları: Nadiren meydana geliyor olsa dahi web sunucusunda yer alan bazı yazılımların güncellemeye ihtiyaç olması durumunda 501 hatası görülebilir. Eğer güncelleme paketleri mevcutsa servislerin internet tarayıcısıyla uyumlu hareket edebilmesi için bu güncellemelerin doğru şekilde tamamlanması gerekir.

501 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bir kullanıcı olarak 501 hatasını düzeltmek için;

 1. Bilgisayarınızın internet bağlantısını açıp tekrardan kapatmayı deneyin.
 2. 501 Hatasını aldığınız sayfaya birkaç dakika sonra tekrar girmeyi deneyin, ulaşım sorunu devam ediyorsa belli zaman aralıklarında tekrardan siteye giriş yapmaya çalışın.
 3. Servis yöneticisi hatayı fark etmemiş olabilir, çeşitli iletişim kanallarını kullanarak yöneticilere hatayı bildirebilirsiniz.

Bir Webmaster olarak 501 hatasını düzeltmek için;

 1. Kullandığınız barındırma paketinin aşırı yüklenme sorunu yaşayıp yaşamadığını kontrol edin. CPU, Web alanı ve Web trafiği sınırlarınız 501 hatasının meydana gelmesine neden olmuş olabilir.
 2. Web sunucusu yazılımında her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Hata kaydı log dosyalarını inceleyin ve sorun görülmesi halinde sorunları çözümleyin.
 3. Eğer tüm çabalarınıza rağmen sorunu çözümlemekte güçlük çekiyorsanız servis sağlayıcınızı sorundan haberdar edin.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al