Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

64-Bit işlemci 64 bit veri genişliği ünitesine sahip olan işlemcilerdir. IBM'in ürettiği IBM 7030 Stretch ilk defa bundan yıllar önce 64-Bit mimarili işlemcileri kullanan süper  bilgisayarlardan biridir. 64-Bit'in ilk kullanımı 1961 yılına kadar dayanıyor olmasına karşın ev bilgisayarları içerisinde bu işlemcileri kullanmamız 2000'li yılların başlarında gerçekleşmiştir.

2000'li yılların başında 64-Bit'lik işlemcilerin kullanılmaya başlamasıyla birlikte Microsoft, Windows XP'nin 64-Bit için olan sürümünü yayınlamış ve ardından geliştiriciler yeni yazılımları 64-Bit mimarisi üzerine konumlandırmıştır. Çok çekirdekli yapısı ve ev kullanıcılarına sunmuş olduğu yüksek performansı nedeniyle özellikle son 10 yıl içerisinde 64-bit işlemcilerin sayısı her geçen gün biraz daha artmış ve pazarın lideri haline gelmiştir. Bugün, 32-bit işlemciler artık güçlükle bulunurken istenilen 64-bitlik işlemciler kolaylıkla bulunabilmektedir.

64 Bit

64-Bit'in 32-Bit İşlemcilerle Farkları Nelerdir?

  • 64-Bit işlemciler hem 32-Bit hem de 64-Bit için tasarlanan işletim sistemlerini çalıştırabilirler. Fakat 32-bit işletim sistemlerinde işlemcinin tam performansından faydalanamazlar.
  • 64-Bit işlemciler genellikle birden çok çekirdeğe sahiptir. Bu 64-bit işlemcilerin saniye başına daha çok işlem gerçekleştirebilmelerine olanak sunmaktadır.
  • 64-Bit işlemcilerde 4 GB'a kadar takılan RAM bellekleri sorunsuz şekilde desteklenir.
  • Yaygın ve aktif pazarı vardır. 32-Bit işlemcilere göre hem çok daha kolay bulunabilir hem de daha uygun fiyatlarla satın alınabilir.
  • 16-Bit'lik programları çalıştıramazlar. 32-Bit'lik ise bazı programları 64-Bit işletim sistemi üzerinde çalıştırabilirler.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.