wmaraci reklam

RAM Nedir? RAM Yükseltme ve RAM Testi

RAM Nedir? RAM Yükseltme ve RAM Testi

RAM, İngilizce açılımıyla Random Access Memory yani Rastgele erişimli bellek demektir. RAM'ler mikro işlemcili sistemlerde veri deposu olarak kullanılmaktadır. Bilgisayarlarımız ve mobil cihazlarımız içerisindeyse RAM'ler genellikle yükleme, gösterme ve yönlendirme için çalışma alanı olarak düşünülebilir. Çalışma alanınız yani boş belleğiniz ne kadar yüksek olursa işlemlerin çokluğu ve işlemlerin ağırlığı da bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı o derecede az yoracak demektir.

RAM Yükseltme

Bilgisayarınız ister masaüstü isterse de dizüstü bir bilgisayar olsun. Özellikle son dönemler içerisinde üretilen birçok bilgisayarın ana kartı üzerinde RAM ekleme ve çıkartma yapılabilmesi için slotlar bulunmaktadır. Bu slotlar yardımıyla bilgisayarımıza yeni RAM bellekleri ekleyerek bilgisayarımızın RAM belleğini düzeltebiliriz. Bilgisayarınızın RAM belleğini yükseltmeniz işlemleri daha yoğun şekilde halletmenize yardımcı olacak ve kısmen hız konusunda performans kazandıracaktır.

RAM yükseltme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle bilgisayarınızın hangi tip RAM belleği kullandığını öğrenmeniz gerekiyor. Ana kartınızın modelini veya bilgisayarınızın üzerinde takılı olan RAM belleğinin üzerindeki ibareleri okuyarak bilgisayarınızın hangi model RAM'e uyum sağladığı anlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonrasında ise bilgisayarınızın ana kartının kaldırabileceği ve uygunluğu sağlayan RAM'leri satın alıp bu slotlara yerleştirerek bilgisayarınızın RAM'ini yükseltme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca RAM özelliği taşıyan USB bellekleri de bilgisayarınız içerisinde RAM takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Yine de USB bir RAM belleğinden farklı yapıya sahip olduğu için bu size oldukça küçük bir artı katacaktır.

Mobil Nedir?
İlginizi Çekebilir!

Mobil Nedir?

Hücresel bağlantı ve diğer kablosuz bağlantı elemanlarını kullanarak radyo veya uydu sinyalleri üzerinden bağlantı gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olan cihazların tümüne mobil cihazlar denir. Günümüzde mobil cihazlar dediğimi...

RAM Testi

RAM Belleklerinizin performansını ve bozuk olup olmadığını anlamak için belleklerinizi RAM testiyle deneyebilirsiniz. RAM Testini başlatmak için bilgisayarınızın Çalıştır komutu içerisine mdsched.exe yazarak Windows'un aracıyla bellek testini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz ayrıca Memtest86 isimli yazılımı edinerek de bilgisayarınızın RAM belleklerine dair bir test gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al