Giriş Yap / Kayıt Ol

A Kaydı (A Record), alan adınızın hangi IP adresine iletileceği bilgisini içeren kayıt verisidir. A kayıtları sayesinde internet sitelerinin IP adreslerinin girişini yapmak yerine doğrudan bir alan adı girerek bu alan adının IP adresine tanımlanmasını sağlayabiliriz. Bu terimin A kayıdı veya A Record olarak adlandırılmasının nedeni A harfinin “Adress” ve “Adres” sözcüklerinin kısaltması görevini görüyor olmasıdır.

A Record

A Kaydı olarak belirtilen kaydın bir diğer ve ulusal adı da A Record’dur. Yani A Record ile A Kaydı farklı terimler olmayıp sadece evrensellik farkı vardır. A kayıtları bir internet sitesine giriş yapmak istediğinizde, mail göndermek istediğinizde, dosya indirmek istediğinizde ve internette neredeyse yapmış olduğunuz her şeyde kullanılır.

A Kaydı

Örneğin WM Aracı’na ulaşmak için IP adresini yazmanız gerekseydi bu hem hatırlaması zor hem de giriş yapması uzun sürecek bir yol olacaktı. A kayıtları sayesinde bizler wmaraci.com yazıp giriş yaptığımızda alan adımıza kayıtlı olan A kaydı otomatik olarak bizi WM Aracı’nın barındığı IP adresine yönlendirmektedir. Böylece kısa yoldan ve pratik bir şekilde A kaydı yardımıyla istediğimiz internet sitesine girme şansına sahip oluyoruz.

A Record’lar DNS kayıtlarının en temeli ve en basitidir diyebiliriz. DNS sunucuları da birincil olarak bir internet sitesine sizi sevk edeceği zaman A Record adı verilen kayıt bilgisinden faydalanır. Dolaylı olarak farkında olsak da olmasak da interneti kullandığımız süre boyunca A Record’u sıklıkla kullanıyoruz.

A Record Nasıl Yapılır?

A Record yani A kaydı tanımlaması yapmak için alan adınızın yönetim paneline giriş yapıp, alan adınıza A kaydı saptayabileceğiniz bölümüne girmeniz gerekir. Bu bölümden Hosting yani uzak sunucunun IP değerini A kaydına tanımlamanız yeterli olacaktır.

A kaydı aynı zaman subdomain’ler için de kullanılır. Subdomain’ler için de A kaydını aynı şekilde uzaktaki ana sunucu IP adresi olarak belirlemeniz yeterlidir ancak bu saptamayı yapmadan önce sunucu üzerinden subdomain’in oluşturulmuş olması gerekeceğini unutmayın.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.