reklam
reklam

Air-Fi Nedir?

Air-Fi Nedir?

Air-Fi, internet korsanları tarafından kullanılan bir dosya ele geçirme yöntemidir. Yöntem ‘Air Gap’ isimli Wi-Fi güvenliği sistemini aşabiliyor olmasıyla dünya çapında adını duyurabilmiştir. Bununla birlikte çalışmalar gün yüzüne çıkartıyor ki, bu hack yöntemi cihaz Wi-Fi bağlantısına sahip değilken dahi kullanılabiliyor ve kablosuz bir şekilde veri aktarımını gerçekleştirebiliyor. Her ne kadar teknik olarak oldukça detaylı bir çalışma gerektirse de basitçe aşağıdaki gibi çalışıyor.

Bilgisayara daha önce yerleştirilen virüsler ile çalışan Air-Fi sistemi, aynı zamanda elektromanyetik bir yayımla da kombine biçimde çalışıyor. Bu kombin çalışmaya başladığında korsan, cihaza 3 metre kadar bir uzaklık içerisindeyse verileri kopyalayabiliyor. Saniyede yalnızca 100 bit gibi yavaş bir aktarım hızı olsa da özellikle görsel ve metinlerin aktarılmasında bu hızın gayet yeterli olabileceğini siz de tahmin edebilirsiniz.

Air-Fi ile ilgili yapılan akademik çalışmalar da bizlere konuyla ilgili bilgi verebilmekte. Bu çalışmaların neticesinde, sistemin gündelik korsanlar tarafından tercih edilmediği ancak ajan ve casusların bu sistemi kullandıklarını biliyoruz. Bununla birlikte çalışmalar maalesef çok net korunma yolları da sunamıyor. Cihazlarınızı bu tip üst teknoloji bilgisayar korsanlarından korumanın en bilinen yolu, cihazınıza kimseyi ve hiçbir cihazı yaklaştırmamaktan geçiyor diyebiliyor.

Not: Bu ataklar hafıza birimleri üzerinden değil, bellekler üzerinden gerçekleşmektedir ve elektromanyetik çalışmalardan etkilenen donanımlar da yine DDR bellekler olmaktadır. Merak eden okurlarımızı konuyla ilgili çalışmalar yürüten Mordechai Guri tarafından yayımlanan akademik makaleyi okumaya teşvik ediyoruz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al