wmaraci reklam
lidertakipci

Server Nedir? Server Kiralama ve Server Fiyatları

Server Nedir? Server Kiralama ve Server Fiyatları

İngilizce ismiyle server, Türkçe ismiyle sunucu olarak tanımlanan cihazlar,  tüm internet dünyamızın bizlere ulaşmasına yardımcı olan en temel araçlarıdır. İnternet üzerinde yer alan tüm veriler sunucu yani Server adını verdiğimiz bu cihazların içerisindeki belleklere depolanır. Daha sonradan ise bir ağ yardımıyla herkese veya Server üzerinden izin verilen kısıtlı kişilere yönelik olarak paylaşıma açılır.

Bugün gündelik yaşantımız içerisinde aktif olarak kullandığımız sosyal ağ siteleri, bloglar, online oyunlar ve hatta mobil uygulamalar gibi tüm internet yazılımlarının bizlere ulaşması için bir server’a ihtiyaç duyulur. Server’lar tek bir tipe sahip değildir ve kullanıcıların karşısına farklı tip, boyut ve özelliklerde çıkabilir. (VPS ve VDS gibi). Server’ların farklı çeşitlerde olmasının nedeni her sunucu ihtiyacının aynı ihtiyaçları karşılayamayacak olması ve alanına göre çoğunun farklı ihtiyaçlara cevap veriyor olmasıdır.

Server Fiyatları

Server fiyatları her web barındırma hizmeti sunan firmaya göre farklılık gösterebilir. Bir server’ın fiyatını belirleyen asıl ve en önemli unsur ise bu sunucunun hangi özelliklere sahip olacağıdır. Yüksek trafik hacmine, işlemci ve RAM belleği kapasitesine sahip olan sunucular için daha yüksek fiyatlar talep edilecekken düşük sistem özelliklerine sahip olan server’lar için çok daha fiyatlar talep edilebilir.

Birçok kullanıcının web sitesini meydana getirmek için kullanmış olduğu Web Hosting hizmeti dahi herhangi bir server’ın kullanım için belli özelliklerle sınırlandırılmış olarak hazırlanmış en ufak parçasıdır.

VDS Nedir? VDS Sunucu ve VDS Hosting
İlginizi Çekebilir!

VDS Nedir? VDS Sunucu ve VDS Hosting

VDS (Virtual Dedicated Server), Paylaşımlı Ayrılmış Sunucu olarak adlandırdığımız bir sanal sunucu şeklidir. VDS'in oluşturulmasının temel mantığı diğer sanal sunucu hizmetleriyle neredeyse aynıdır. Ana bir fiziksel makine üzeri...

Server Kiralama

Server kiralama işlemi iki şekilde gerçekleşebilir. Bunlardan biri co-location olarak isimlendirilen yarı barındırma hizmetidir. Bu hizmeti sağlayan firmalara sizler kendi server cihazınızı koyar ve bu cihazın sürekli olarak açık tutulması için belli bir ücret ödersiniz. Uzaktan erişim sayesinde sunucunun tüm hakimiyetine sahip olabileceğiniz gibi aynı zamanda server ile ilgili fiziki sorunlar meydana geldiğinde de anlaşmış olduğunuz firmadan yardım alarak sunucunuzun ve sunucu içerisindeki işlemlerin 7 gün 24 saat internet kullanıcılarına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer bir server kiralama hizmeti ise barındırıcı firmaların kendilerinin hazırladıkları belli sistem özelliklerine sahip olan serverları kiralama şeklinde gerçekleşir. Bu tip kiralama işleminde siz fiziksel bir sunucu teslimi gerçekleştirmezsiniz ve sunucunun yalnızca kiralama masrafını karşılarsınız.

Server fiyatları ve server kiralama hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al