reklam
reklam

BES Nedir? Zorunlu BES Kesintisi Hesaplama ve BES İptal Etme

BES Nedir? Zorunlu BES Kesintisi Hesaplama ve BES İptal Etme

BES, çalışma hayatı boyunca çalışanların birikim yapmasını sağlayarak, emeklilik döneminde daha refah bir hayat sürmesini tasarlayan özel bir emeklilik sistemidir. Şirketin 5 ve üzeri sayıda çalışanı bulunduğu taktirde Otomatik Katılım’a katılım zorunluluğu vardır. İşveren öncelikle bir emeklilik şirketi ile anlaşma yapar. Sonrasında çalışanlarını Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil ederek, sözleşmelerini yapmak zorundadır.

Çalışanları sisteme dahil ederken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve 45 yaşını doldurmamış olmaları gereklidir. Yabancı uyruklu çalışanlar ise sistemin dışında tutulmuşlardır. Fakat 45 yaş üzeri çalışanlar da talep ederlerse sisteme dahil edilebileceklerdir.

İşverene herhangi bir maliyeti yoktur. Çünkü işveren çalışanın aylık brüt maaşı üzerinden yaptığı kesintiyi, anlaşmalı emeklilik şirketine yatırır ve çalışanların hesaplarında birikmeye başlar. Yani zaten çalışanın hesabına yatıracağı tutarı, onun adına Otomatik Katılım sistemine yatırır. Çalışanların maaş ödemeleri yapıldıktan sonra en geç 1 iş günü içerisinde aktarım yapılmalıdır.

Zorunlu BES Kesintisi Nasıl Hesaplanır?

Çalışanın aylık brüt maaşı, o ay içinde tüm ek kazançlar dahil edilecek şekilde hesaplanır ve %3’ü hesaplanarak otomatik katılım sistemine aktarılır. Hesaplanan %3 lük kısmın küsuratı alınmaz.

Örnek olarak bir çalışanın aylık brüt ücreti 5.004 TL olsun.

 • 5.004*0,03 = 150,12 TL dir.

Çalışanın maaşından net 150 TL kesinti yapılarak sisteme aktarılır. Yapılan BES kesintisi çalışanın bordrosunda kesintiler kısmında belirtilir.

BES İptal Etme

Sistemden ayrılmak istenildiğinde anlaşmalı emeklilik şirketi bilgisi insan kaynakları departmanından öğrenilerek, müşteri hizmetleri üzerinden veya internet / mobil bankacılık ile sözleşmeden ayrılma işlemi gerçekleştirilebilir. Bes iptali için 2 aylık bir cayma süresi olsa dahi bu süre aşıldığı halde yine cayma hakkı ortadan kalkmaz. Çalışanlar istedikleri zaman sistemden ayrılabilirler.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al