Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

CGI, bir web servisiyle diğerleri arasında ortak çalışma alanı oluşturulması amacıyla geliştirilmiş olan standarttır. Kısmen bir program niteliğine sahip olan CGI; C, C++, Perl, Unix ve Visual Basic vb. Programlama dilleri kullanılarak hazırlanır ve kullanıma hazır hale getirilir. Web siteleri içerisinde sıklıkla kullandığımız ziyaretçi sayaçları da CGI için en önemli örneklerden biridir.

CGI

CGI Anlamı

CGI statik yapıya sahip olan bir web sitesi içerisine çağrılarak o statik yapıya dinamiklik katan ve bu dinamiklik içerisinde çalışan uygulamalar veya yazılımlar olarak anlamlandırılabilir. CGI programları gerçek zamanlı olarak çalışabildikleri gibi farklı bir sunucu üzerinde var olup formlara cevap verebilirler. CGI programları çalıştırılabilen kodlar olduğu için güvenlik açısından daima güvenli olarak kabul edilen dizinler içerisinde yer almalıdır.

CGI Açılımı

CGI'ın açılımı Common Gateway Interface'dir. Evrensel olarak kullanılan bir standart olduğu için CGI'ın Türkçeye denk gelen ve açıklamasını tam olarak karşılayan bir tercümesi veya kavramı bulunmamaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.