reklam
reklam

Debian Nedir? Debian Linux ve Debian Kurulumu

Debian Nedir? Debian Linux ve Debian Kurulumu

Debian, günümüze kadar ulaşmış ve hala sayısız kullanıcı tarafından kullanılan GNU/Hurd, GNU/Linux gibi farklı çekirdek seçeneklerine bağlı özgür bir Linux dağıtımıdır. Debian ilk defa 1993 yılında geliştirilmeye başlamış ve günümüzün popüler Linux dağıtımları olan Elive, Knoppix, Linux Mint, Mepis, Pardus ve Ubuntu başta olmak üzere birçok Linux dağıtımı için kaynak olma vazifesini üstlenmiştir.

Debian Linux

Debian Linux, birçok Linux dağıtımının kaynak olarak kullandığı arayüzden ziyade daha çok komutların kullanıldığı ve orta seviyedeki her Linux kullanıcısının kullanabileceği bir Linux dağıtımıdır. 1993 yılından bu yana geçen süreç içerisinde sürekli olarak geliştiriliyor olması ve donanım konusunda kullanıcılara sunduğu geniş desteği sayesinde Debian Linux deneyiminin tam anlamıyla yaşanabileceği en iyi işletim sistemlerinden biridir.

Debian Kurulumu

Debian'ın kurulumu son derece basit olmasına karşın işletim sistemleri ve Linux kurulumu konusunda acemi olan kişilerin sıkıntı çekebileceği bir işlemdir. Debian'ı kurma işlemine geçmek için öncelikle Türkiye sitesini ziyaret ederek Debian'ın kurulum ISO dosyasını indirebilir veya size önerilen diğer yollar ile Debian dağıtımını edinebilirsiniz. (Link için; http://www.debian.org.tr/Debian'%C4%B1_nas%C4%B1l_elde_edebilirim%3F)

Debian'ın Türkçe sitesi ayrıca kurulum işleminin nasıl gerçekleştirildiği hakkında da son derece etkili bir materyal sunuyor. http://www.debian.org.tr/Debian_GNU/Linux_8.1_Nas%C4%B1l_Y%C3%BCklenir%3F adresini ziyaret ederek Debian'ı sisteminize nasıl kurabileceğinizi en ince ayrıntısına kadar resimlerle desteklenmiş bir anlatımla öğrenebilir, hemen Debian'ı kurmaya başlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al