Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Decimal, bilgisayar içerik sisteminde kullanılan ondalık sayı sistemidir. Decimal’i kullanarak herhangi bir içerik ondalık sisteme göre kodlanabilir ve bu kodlama insanlar tarafından okunup, anlaşılabilir. Bilgisayar bilimi alanında çalışmalar yapacak kişilerin mantığı kavrama açısından Decimal’in Binary, Octal ve hexadecimal ile olan ilişkisine hakim olması gerekir.

Decimal, yani ondalık sayı sisteminde Binary’de kullanılan 0 ve 1’in aksine 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9 rakamları kullanılır. 0 dahil, kullanılan rakamların toplamı 10 adetten oluştuğu için bu sisteme ondalık sayı sistemi denilmektedir. Modern bilgisayarın çoğu Binary sayıyor olmasına rağmen hala Decimal sayarak çalışan bilgisayarlar da (Decimal Computers) mevcuttur. Charles Babbage'ın Analitik Motoru, ondalık sistem kullanılarak tasarlanmıştır. İlk bilgisayar örneklerinden kabul edebileceğimiz ENIAC ve IBM 650 de yine ondalık sayı sistemini kullanmaktadır.

Decimal

Matematikte ondalık sayı sisteminin geçmişi en az insanlık kadar eskidir. Rivayetlere göre bu sistemin 10’lu hesaplama modeline sahip olmasının nedeni insanların kağıt ve kalem gibi ulaşılması zor araçlarının olmadığı zamanlarda 10 parmaklarını kullanarak hesaplama yapmasıdır. Eski çağlarda Yunan matematikçileri ondalık sayı sistemini kullanarak evrenin genişliğini hesaplamaya çalışmış, Çinli matematikçiler ise abaküslerini ondalık sisteme göre hazırlamıştır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.