reklam
geroxy

Fantasy Grounds Nedir? Fantasy Grounds Özellikleri

Fantasy Grounds Nedir? Fantasy Grounds Özellikleri

Fantasy Grounds, masaüstü fantastik rol yapma oyunlarını internet üzerinden oynamayı mümkün kılan bir programdır. Program aslen Finlandiya’da kurulmuş bir girişim olan SmiteWorks tarafından 2004’te piyasaya sürülmüştür. Programın asıl gelişimi ise, şirketin 2009 yılında Amerika’lı bir film yapımcısı olan Doug Davison tarafından satın alınmasıyla gerçekleşmiştir. Vertigo Entertainment’ın sahibi Davison, şirketi aldıktan kısa süre sonra ünlü rol yapma oyunu yapımcıları Wizards of The Coast ile anlaşmış ve programın arayüzünde önemli geliştirmelere gitmiştir. Wizards of the Coast ile yapılan anlaşma sonrası Fantasy Grounds, Dungeons and Dragons’ın (DnD) 5. edisyonunu programa adapte etmiş ve genel olarak bu amaçla kullanılmıştır. Ancak program diğer popüler rol yapma oyunlarından Pathfinder, Starfinder, Vampire the Masquerade, Savage Worlds ve Call of Cthulhu gibi sistemleri de desteklemektedir.

Fantasy Grounds Özellikleri

Fantasy Grounds, sanal ortamda rol yapma oyunları için gereken tüm özelliklere sahiptir. Karakter kağıtları, oyun modülleri, NPC’ler, haritalar ve bu oyunların bel kemiği olan ızgara şeklindeki harita mesafelerinin tamamı programda efektif şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca, programın içinde üç boyutlu zar atma sistemi ve oyuncuların iletişim kurması için bir sohbet penceresi de bulunmaktadır.

Program genel anlamda oyuncular tarafından beğenilmektedir. Bunların nedenleri ise, oynanacak oyunun tamamen gruba göre özelleştirilebilmesi ve teknik anlamda güvenilir olmasıdır. Ancak Fantasy Grounds’la ilgili ciddi eleştiriler de bulunmaktadır. Bunlardan ilki, programın oldukça pahalı olmasıdır. Eğer oyun kurucu programı satın alırsa, oyuncular bu lisanstan yararlanabilir. Ancak, Fantasy Grounds tamamen ücretsiz kullanılamaz. Diğer bir eleştiri ise Fantasy Grounds’u kullanmanın zorluğu olarak gösterilmektedir. Fantasy Grounds oldukça kompleks bir yapıya sahiptir ve oyunların tamamen özelleştirilmesini de büyük ölçüde bu yapısına borçludur.

Fantasy Grounds Unity

Fantasy Grounds Unity, SmiteWorks’ün artık hantallaşmaya başlayan ve günümüz oyuncularının beklentilerine cevap vermekte zorlanan programlarının 2.0 versiyonu olarak değerlendirilebilir. Orjinal Fantasy Grounds’dan farklı bir yazılım kullanmaktadır. Programın yeni nesil versiyonu ile 64 bit’in desteklenmesi ve oyuncuya daha kaliteli ve hızlı bir deneyim sunmak amaçlanmıştır. Orjinal programın sahipleri lisanslarını Fantasy Grounds Unity’e indirimli olarak yükseltebilirler.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al