Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

FTP Hesabı (Dosya Transfer Protokolü Hesabı), bir FTP sunucusuna bağlanarak, bilgisayarınız ve uzaktaki sunucu arasında dosya transferi yapabileceğiniz kullanıcı hesabıdır. FTP hesapları sunucu tarafında, FTP Server üzerinden veya kullanılan yönetim sisteminden (cPanel veya Plesk gibi) oluşturulur.

Standart bir FTP bağlantısı gerçekleştirebilmeniz için FTP hesabı bilgilerinin arasında şu bilgiler yer almalıdır:

 • FTP Host veya sunucu adresi
 • FTP kullanıcı adı
 • FTP şifresi

FTP Hesabı

Bir FTP hesabı genellikle internet sitesi, veya bir FTP paylaşım sunucusuna bağlıdır. Sunucu veya servis yöneticisi tarafından oluşturulan bu hesaplar sayesinde, her kullanıcı kendi hesabının yetkilerince FTP sunucusuna giriş yapabilir. FTP’ye bağlanan bir kullanıcı:

 • FTP sunucusuna dosya yükleyebilir veya FTP sunucundaki dosyaları indirebilir.
 • FTP üzerindeki bir dosyayı düzenleyebilir.
 • FTP’deki dosya veya dosyaların isimlerini, bulundukları dizini değiştirebilir. Dosyaları sunucu üzerinden silebilir, yazma ve okuma gibi yetki ayarlarını (CHMOD) değiştirebilir.

cPanel FTP Oluşturma

cPanel kullanılan sistemlerde birkaç basit adımı takip ederek, yeni FTP kullanıcıları oluşturabilirsiniz. cPanel’iniz üzerinden FTP hesabı oluşturmak için panele giriş yaptıktan sonra:

FTP Hesabı

 1. “Dosyalar” bölümünün altında yer alan “FTP Hesapları” menüsüne tıklayın.
 2. “FTP Hesabı Ekle” başlığının altından “Oturum Açma” bölümüne FTP hesabının kullanıcı adını tanımlayın.
  FTP Hesabı
 3. Etki alanı bölümünden FTP hesabı oluşturmak istediğiniz alan adını seçin.
 4. “Şifre” ve “Şifre (Tekrar)” bölümlerine iki defa aynı şifreyi girin.
 5. Eğer varsayılan ve yetkili bir FTP hesabı oluşturmak istiyorsanız bu alanı olduğu gibi bırakın. Oluşturduğunuz FTP hesabının sadece tek bir dizine ve alt dizinlerine erişmesini istiyorsanız, tercih ettiğiniz dizin adresini girebilirsiniz.
 6. Kota bölümünden dilerseniz, bu kullanıcının kullanabileceği maksimum veri sınırını belirleyebilirsiniz.
 7. Tüm bilgileri doldurduysanız, “FTP Hesabı Oluştur” butonuna basarak FTP hesabınızın oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Aynı ekran üzerinden dilerseniz, oluşturduğunuz FTP kullanıcılarının yetkilerini tekrardan düzenleyebilirsiniz.

FTP Server Nedir?

FTP Server, bir FTP’ye bağlanırken istemci yazılıma hangi etki alanına bağlanmak istediğinizi belirtmenize yardımcı olan, sunucu adresi veya yoludur. FTP Server bazen bir domain şeklinde olurken, bazen ise ftp.domain.com ya da IP adresi şeklinde olabilir.

FTP Server, FTP bağlantılarının en önemli bileşeni olup, dosya transferi gerçekleştirmeye yardımcı olur. FTP Server bazı istemci yazılımlarında ”FTP Site” olarak da adlandırılabilir.

FTP Server’ın Özellikleri

 • FTP Server, kullanıcı adı ve şifresi yardımıyla yapılan FTP bağlantılarını doğrulamakla görevlidir. FTP hesabınızı sadece, FTP Server açık durumdayken kullanabilirsiniz.
 • FTP Server’lar bir dosyayı sunucuya indirme veya yükleme sırasında durdurma ve devam ettirme özelliğine sahiptir. Yani, FTP üzerinden bir dosya indirirken bağlantıyı durdurmanız gerekiyorsa aktarımı durdurabilir, istediğiniz zaman kaldığınız yerden devam etmesini sağlayabilirsiniz.
 • FTP sunucusu, sunucu üzerinden dosya indirme ve yüklemesi yapmaya izin verir. Yükleme ve indirme yapılacak dizinlerin kısıtlaması, sistem yöneticisi tarafından FTP hesabına tanımlanabilir.
 • Bazı FTP sunucuları kullanıcı bilgilerine gerek kalmaksızın, sunucuya erişim izni verebilir (Anonymous FTP). Genellikle yalnızca dosya indirme sunucularında sunulan bu özellik, özel kullanıcılar ve internet siteleri için geçerli değildir. Bu bağlantılarda güvenlik gerekçesiyle FTP hesabı kullanılarak yetkiler sınırlandırılmalıdır.
 • Modern internet tarayıcılarının çoğu FTP’yi tek yönlü olarak (sadece indirmeler için) desteklemektedir ancak FTPS’i desteklememektedir.
 • Tüm FTP Server sunucu adresleri (IP adresleri dahil) ftp:// ile başlar.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.