Giriş Yap / Kayıt Ol

Geri Dönüşüm Kutusu, Windows bilgisayarda silinen herhangi bir dosya veya klasörün geçici olarak saklandığı alandır. Geri Dönüşüm Kutusu içindeki dosyalar, boyutları çok büyük olmadığı sürece sadece geçici olarak bu alanda depolanır ve kullanıcı istediği zaman Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki bir öğeyi kurtarabilir. Geri Dönüşüm Kutusu’nu tıpkı gerçek hayatta masanızın yanında duran bir çöp kutusu gibi düşünebilirsiniz. Buraya attığınız kağıtlar tamamen yok olmazlar. Ama çöpü boşalttığınız anda artık o dosyaları kurtaramayacaksınızdır.

Geri Dönüşüm Kutusu, Windows 95’den Windows’un son sürümüne kadar tüm işletim sistemi sürümlerinde yer alır. Bazı bilgisayarlarda ise Geri Dönüşüm Kutusu özelliği pasif hale getirilmiş olabilir. Bu bilgisayarda silinen bir dosya Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilmeden doğrudan bilgisayardan silinir.

Geri Dönüşüm Kutusu Ne İşe Yarar?

Geri Dönüşüm Kutusu

Geri Dönüşüm Kutusu, yanlışlıkla bir dosyayı bilgisayarınızdan sildiğinizde kurtarmak için kullanılır. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı sildiğinizde dosyayı daha sonra kurtarmak isteyebileceğiniz veya yanlışlıkla silebileceğiniz düşünülür. Bu nedenle silinen ögeler önce Geri Dönüşüm Kutusu’na aktarılır ve daha sonra siz onay verince kalıcı olarak silinir.

Geri Dönüşüm Kutusu’na her boyuttaki dosya sığmayabilir. Dosya boyutu çok yüksek olan bir ögeyi silmek istediğinizde, Windows bir uyarı penceresi açarak size bu dosyanın Geri Dönüşüm Kutusu’nda saklanamayacağını ve doğrudan bilgisayarınızdan kalıcı olarak silineceğini bildirir. Onaylamanız durumunda dosya silinir.

Geri Dönüşüm Kutusu’na girdiğinizde bu alanda bilgisayarınızdan silinmiş dosyaların bütününü görüntüleyebilirsiniz. Silmiş olduğunuz bir dosyayı kurtarmak için; dosyaya sağ tıkladıktan sonra ”Geri Yükle” ye tıklayarak kurtarabilirsiniz. Silinmiş bir dosyayı bu yöntemle kurtardığınızda, dosya silindiğinde bulunduğu konuma geri gönderilecektir. Dilerseniz dosyayı doğrudan tut ve sürükle yöntemiyle masaüstünde istediğiniz bir yere veya bir klasöre bırakarak da kurtarabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilen dosya ve klasörler diskiniz üzerinde yer kaplamaya devam ederler. Diskinizi fazlalıklardan kurtarmak için Geri Dönüşüm Kutusu’nu sıkça temizlemeniz gerekir. Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltmak için sağ tıkladıktan sonra "Geri Dönüşüm Kutusu'nu Boşalt" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki birçok şey gibi geri dönüşüm kutusunun özelliklerini belirlemek de sizin elinizdedir. İsterseniz Geri Dönüşüm Kutusu’nun en faza ne kadar veri saklayabileceğini belirleyebilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu’na ait değerleri değiştirmek için; Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın ve ”Özellikler” e tıklayın. Açılan penceredeki ”Genel” sekmesinin altından geri dönüşüm kutunuzun ne kadar dosya saklayabileceğini belirleyebilirsiniz.

Varsayılan olarak belirlenen değer %10’dur. Bu diskinizin 100 GB kapasiteye sahip olması durumunda geri dönüşüm kutunuzun en fazla 10 GB’lık veri depolayabileceği anlamına gelir. Buradaki ayar penceresinden değeri ihtiyacınıza göre değiştirebilir ve Geri Dönüşüm Kutusu’na dair diğer ince ayarlamaları yapabilirsiniz.

Son olarak: komut istemi yardımıyla komutlarla sildiğiniz bir dosya, Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilmeden doğrudan silinir. Komut satırı üzerinden komutlarla işlemler yaparken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyalar Nereye Gider?

Bir dosyayı yanlışlıkla sildiniz ve Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderdiniz. Aksilik bu ya, dosyayı yanlışlıkla Geri Dönüşüm Kutusu’ndan da sildiniz. Peki, Geri Dönüşüm Kutusundan silinen dosyalar nereye gider?

Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşalttığınızda bilgisayarınızdaki dosyaların tamamı kalıcı olarak silinmiş olur. Ancak bu dosyaların tam anlamıyla silindiğini söyleyemeyiz. Bilgisayarınız dosyaları silinmiş olarak kabul eder ve dosyaların disk üzerinde kapladığı alan tekrardan yazılabilir alan olarak işaretlenir. Böylece bilgisayarınız daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyduğunda artık silinmiş olarak işaretlenen dosyaların üstüne veri yazarak alanı boş gibi kullanabilecektir.

Geri Dönüşüm Kutusu üzerinden sildiğiniz dosyalarınızı bilgisayarınızdan görüntüleyemezsiniz. Fakat dosyalarınız hala sabit diskinizin içinde depolanmaya devam edecektir. Ne zamanki farkı bir dosya bu dosyaların üzerine yazılacak, o zaman dosyalarınız ebediyete uğurlanmış olacaktır. İyi de bilgisayarlarımız neden bu dosyaları doğrudan silmek yerine üzerine yazma tekniğini kullanıyor?

Teknik olarak bunun iki nedeni var:

  1. Hız ve Performans - Dosyaların tümünü disk üzerinden silmek yerine, üzerine vakti geldiğinde yenilerini yazmak sistemler için daha kolaydır. Yeniden yazma işlemi, silme işlemine göre daha hızlı ve yüksek performanslıdır.
  2. Kurtarma İşlemleri - Bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyalarınız teknik olarak hala kurtarılabilir dosyalardır. Çeşitli veri kurtarma donanım ve yazılımları yardımıyla dosyalarınızın kurtarılması mümkündür. Bir bilgisayardan silinen verilerin tekrar kurtarılmaya çalışması yaygın bir sorun olduğundan, disk üzerindeki verilerin doğrudan silinmesi yerine yeniden üzerine yazılması daha makuldür.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.