Giriş Yap / Kayıt Ol

Giyilebilir teknoloji, insan vücuduna giyilerek veya takılarak kullanılabilen teknoloji ve teknolojik aletlerin tümüdür. Giyilebilir teknoloji ürünleri yüksek teknolojiye sahip olan üreticiler tarafından var olan aletlerin daha küçüğünü meydana getirme ve insanların her zaman yanında taşıyabileceği teknolojik çözümler üretme ideasından hayat bulmuştur. Bu tür aygıtlar içerisinde barındırdıkları güçlü sensörler sayesine kendi çevresine ve etrafına karşı da duyarlıdırlar. Giyilebilir teknoloji ürünleri yazılımları ve algılama yapmak için kullandığı sensörleri yardımıyla çeşitli verileri toplayabilir ve yazılımları dahilinde bu bilgiyi işleyerek insanlara geri verebilir.

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji

Yaşadığımız çağının adının da Teknoloji Çağı olduğunu düşünecek olursak giyilebilir teknoloji ürünleri hem bugün hem de geleceğin en önemli teknolojik aygıtlarıdır. Birçok marka hali hazırda üretmiş olduğu ürünlerini farklı ürün yelpazeleri olarak da kullanıcılara sunmak adına ürünlerini küçültüyor ve bunları insan vücuduna giyilebilen teknolojiler haline getiriyor. Örneğin ilerleyen yıllarda sadece bileğimize geçirdiğimiz bir cep bilgisayarıyla da akıllı telefonlarımıza ihtiyaç kalmaksızın büyük oranda ihtiyaçlarımızın tümünü karşılayabilme şansına sahip olabileceğiz.

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Şuan için giyilebilir teknoloji adına verilecek örneklerin sayısı ne yazık ki iki elin parmakları kadar sınırlı fakat teknoloji devlerinin bu alanda yaptığı kararlı çalışmalar sayesinde ilerleyen zamanlarda bu listenin kat be kat artacağını ön görebilmek mümkün. Şuan için kullanıma hazır ve satışa sunulan giyilebilir teknoloji örnekleriyse şu cihazlardır;

Akıllı Saat & Bileklik: Hem kendi bünyesinde hem de akıllı cihazlarla senkronize olarak çalışabilen bu cihazlar giyilebilir teknolojinin en büyük örneği. Apple, Samsung, LG gibi öncü markaların bu alanda fazlasıyla tercih edebileceğiniz ürünleri bulunuyor. Akıllı cihazınızı daha kolay kullanmaya yardımcı olan bu teknolojik cihazlar, kullandıkları sensör ve yazılımları sayesinde sağlık, fitness, lokasyon, duygularınız ve daha birçok konuda da size işlenmiş veriler sunabiliyor.

Giyilebilir Gözlük: Akla ilk olarak Google Glass ile birlikte gelen giyilebilir gözlüklerin farklı modelleriyle önümüzdeki yıllarda bolca karşılaşacağız. Arttırılmış gerçeklik prensibiyle çalışan bu tip gözlükler gerçek dünyadan kopmadan dijital dünyada da var olabilmenizin en kolay yolu. Tabii bir de akıllı gözlüklerin üzerinde sizin görüş açınızdan kayıt almanıza ve fotoğraf çekmenize yardımcı olan bir kamerası da bulunuyor.

Arttırılmış Gerçeklik Gözlükleri: Çeşitli mercekler ile sunulan bu teknoloji, giyilebilir teknolojinin hem en cazip fiyatlı hem de en kullanışlı bir diğer örneği. Oyun ve filmlerle birlikte kullanılan, kullanıcıya ortamı bire bir hissettirmeye yardımcı olan arttırılmış gerçeklik gözlükleri ile ilgili son yıllarda çok fazla çalışma yapılıyor. Kartondan yapılan modellerini ise 15 – 20 TL arası bir fiyattan satın alabilmeniz mümkün.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.