Giriş Yap / Kayıt Ol

Growth Hacking, bir startup veya girişimin pazara girişinden önce pazarlama ve ürün yada hizmetin gelişim aşamasına dair strateji planlarının yapılması, bu stratejiler doğrultusunda hızlı ve maliyetsiz bir yükselişin planlanmasıdır. Growth Hacking terimi ilk defa bir Twitter çalışanı olan Sean Ellis tarafından yazılan bir blog yazısında ortaya çıkmıştır. 

Growth Hacking

Ellis’in blog yazısında açıklandığı üzereyse Growth Hacking, istenilen potansiyel büyüme hedefini yakalayabilmek için yapılacak çalışmaların tümü olarak nitelendirilmiştir. Yani, Growth Hacking çalışmalarında yapılan işlemlerin etikliğinden ziyade işe yaraması ve sisteme aktif kullanıcılar kazandırması önem kazanmaktadır. Ellis’den sonra da farklı dijital pazarlama uzmanı ve sosyal medya uzmanları tarafından da Growth Hacking ve Growth Hacker kavramları farklı şekillerde işlenmiş ve bu kavram dijital pazarlama alanında oldukça popüler hale gelmiştir.

Growth Hacking’de öncelikli amaç standart pazarlama kaynakları yerine daha düşük bütçeyle kullanılabilecek reklam ve yöntemlerin tümüne önem vermekten geçiyor. Örneğin bir girişimi doğrudan yapılacak geleneksel medya reklamlarıyla tanıtmak oldukça kolay ancak masraflı bir iştir. Bu nedenle Growth Hacker’lar çok daha düşük bütçelerle altından kalkabilecekleri sosyal medya, viral pazarlama, hedeflenmiş reklamlar gibi yöntemleri kullanırlar. Böylece hem istenen büyüme etkili olarak elde edilebilir hem de büyüme işlemi çok daha düşük bütçelere rağmen gerçekleştirilebilir.

Growth Hacking için düşük bütçeyle büyümeyi hedeflemenin yanı sıra uzun vadede sürdürülebilirlik de oldukça önemli bir kriterdir. Bu nedenle Growth Hackerlar uzun vadede istenen verimi alacağına inandığı e-posta pazarlaması, SEO, viral stratejiler gibi birçok teknikten faydalanarak en yüksek büyümeyi ortaya koymayı hedeflemektedir.

Growth Hacker

Growth Hacker, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yapılacak Growth Hacking (planlı büyüme) stratejisi ve planlamalarını hazırlayan kişilerdir. Growth Hackerlar bazen bir pazarlamacı, bazen mühendis bazen de ürün yöneticisi olabilirler. Her kim olursa olsun bir Growth Hackerın sahip olması gereken bazı belli başlı özellikler vardır.

Bunların başında elbette iyi bir analiz, gözlem ve çıkarım yeteneği yer alıyor. Sistem veya iş modelinin pazara sunulmasından önce Growth Hacker tarafından güzelce analiz edilmesi yaşanabilecek olası problemlerin önceden tahmin edilmesi oldukça önemli. Tüm bunlarla birlikte Growth Hacker’ın çok düşük bütçelerle gerçeğe dönüştürülebilecek pazarlama ve iş modelinin tanıtma stratejilerini de üretmesi gerekiyor.

İşin içerik yanını da düşünecek olursak, Growth Hackerların içerik ve viral içerikler konusunda bilgili olması en azından bu tür içerik veya tekniklere yeteri kadarıyla hakim olması gerekir. Aksi halde yapılacak planlamalar eksik kalacağı gibi uygulanacak yöntemler de yetirince iyi belirlenemeyecektir.

Growth Hacking Yöntemleri

Growth Hacking de bütün mesele iş modelini tanıtabilmek için en uygun yöntemlerin belirlenmesinden geçiyor. Bu yöntemleri bulmak ise çoğu zaman asıl elemanların yani Growth Hackerların işi. Growth Hacking’de geleneksel medya organları olarak adlandırdığımız; gazete, radyo ve televizyon gibi unsurlardan büyük ölçüde uzak durulur. Bunun nedeni tanıtım için ayrılabilecek bütçenin oldukça kısıtlı olması ve bütçenin doğru şekilde kullanılarak büyüme hedefinin elde edilmek istenmesidir. Bu sebeptendir ki, Growth Hacking yeni girişim ve oluşumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Yatırımın olmaması ve kullanılabilecek bütçenin son derece kısıtlı olması Growth Hacking’i bir ihtiyaç haline getirmektedir.

Growth Hacking olarak çoğunlukla viral reklam kampanyaları, sosyal medya tanıtımları, hedeflenmiş internet reklamları, SEO, e-posta pazarlaması, web site analizi, içerik pazarlaması ve A/B testleri gibi yöntemlerden faydalanılır. 

Tüm bu yöntemler birer örnek olmasına karşın Growth Hacking’i bunlarla sınırlayabilmemiz mümkün değildir. Örneğin Twitter’ın büyümesi aşamasında kullanıcılara birbirini takip etmesine yardımcı olan bir uygulama sistemi geliştirilmiştir. Bugün hala kullanılan bu sistem Twitter’a üye olan kullanıcılara takip edilesi popüler kişileri önermekte ve bu sayede kullanıcılar siteye tekrardan geri dönmek için bir neden sunmaktadır. Basit fakat etkili bu yöntem Twitter’ın başarılı bir yükseliş sergilemesinde en önemli destekçilerden biri olmuştur.

Bunun gibi daha birçok örnek yöntemi kullanan sayısız popüler marka bulunuyor ancak elbette bunları anlamak ve analiz edebilmek için Growth Hacking kavramı üzerine biraz daha eğilmek ve pratik yapmak şart. Unutmayın, sadece teorik bilgilerle sahada uygulanacak Growth Hacking yöntemleri de muhtemelen beklediğiniz başarıyı getiremeyecektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.